lt

„Laba diena, prašom sėstis į kėdę”, – šypsodamasi pasitinka pacientą gydytoja ortodontė Eugenija Bučinskienė. Sostinės klinikoje „Dantų harmonija” dirbanti specialistė neslepia šypsenos. Nors gydytoja šiuo metu nešioja kabes, jų visai nematyti.

Ortodontė E. Bučinskienė, prieš keletą metų pradėjusi taikyti dantis tiesinančias kabes „Incognito”, dabar turi daugiausia tokių pacientų Lietuvoje. Šios kabės padeda išspręsti visas sąkandžio problemas, tačiau tvirtinamos ne prie išorinio, o prie vidinio dantų paviršiaus iš liežuvio pusės.

Specialių įgūdžių vilnietė gydytoja įgijo stažuodamasi Bad Esene (Vokietija), kur šios kabės ir gaminamos.

„Norėdama geriau suprasti pacientus, žinoti, ką jie jaučia, nutariau ir pati išbandyti šį dantų tiesinimo metodą”, – pasakojo E. Bučinskienė.

Dabar gydytoja net neprisimena, kad turi šias kabes. „Jos manęs visai netrikdo. Tą patį sako ir pacientai. Žinoma, pirmomis dienomis visi jaučia tam tikrą nepatogumą – vis dėlto burnoje atsiranda svetimkūnis. Bet su tuo greitai apsiprantama”, – aiškino gydytoja ortodontė. Kur kas didesni nepatogumai kamuoja tuos, kurie nešioja įprastas išorines kabes. Su fiziniais pojūčiais apsiprantama, tačiau dažnas negali susitaikyti su tuo, kad tokios kabės ne tik aplimpa maisto likučiais, bet ir traukia aplinkinių dėmesį.

Gydytojai teko sutikti pacientų, kurie nesiryžo tiesinti dantų tik dėl to, kad jie nenorėjo išorinių kabių arba tam trukdė jų darbas. Štai vienai jos pacientei – užsienyje dirbančiai manekenei – įprastos kabės buvo kliūtis fotografuotis reklamoms. „Labai daug pacientų pripažįsta, kad dėl darbo jie negali nešioti įprastų visiems matomų kabių. Tačiau dar mažai kas žino, kad jau galima tiesinti dantis kabėmis, kurių nematyti. Vienas pacientas net keletą metų lankėsi pas įvairius specialistus, tačiau niekas negalėjo jam pasiūlyti nepastebimo dantų tiesinimo metodo”, – pasakojo E. Bučinskienė.

Pirmieji jos pacientai, kuriems buvo uždėtos kabės „Incognito”, jau baigia gydytis. „Kai kurie net nesako aplinkiniams, kad gydosi. Tik po kurio laiko kolegos ar draugai ima pastebėti, kad žmogus atrodo kitaip. Dantys tampa lygesni, ir tai pakeičia žmogaus išvaizdą. Be to, išorinių kabių nepaslėpsi – visi jas mato. O šiuo atveju pokyčiai atsiranda nepastebimai”, – vidinių kabių privalumą pabrėžė gydytoja. Išorinės kabės – standartinis gaminys, o vidinės pritaikomos individualiai.

Nuimtas paciento dantų atspaudas siunčiamas į laboratoriją Vokietijoje, ten pagaminamos kabės. Individualiai gaminamos vidinės kabės visiškai atkartoja danties kontūrą ir uždengia beveik visą jo paviršių iš liežuvio pusės. Kabės užklijuojamos vienos procedūros metu, prie jų tvirtinama plona viela. „Dedant įprastas išorines kabes stengiamasi, kad jos būtų kuo smulkesnės, mažiau matomos. Lieka daugiau atidengto dantų paviršiaus, todėl ėduonies rizika padidėja net ir stengiantis kruopščiai prižiūrėti dantis. Nešiojant vidines kabes ši rizika yra gerokai mažesnė”, – dar vieną privalumą išskyrė gydytoja.

Kaip ir nešiojant išorines kabes, pacientas turi nuolat lankytis pas gydytoją – pasitikrinti, pareguliuoti. Jeigu jis lankosi kas porą mėnesių, gražiais ir lygiais dantimis galės džiaugtis maždaug po poros metų. Gydymo trukmę lemia ir individualios savybės.

Kada reikalingos kabės?

Kabės padeda ištiesinti kreivai išdygusius dantis arba ištaisyti netaisyklingą sąkandį.

Netaisyklingas sąkandis – ne tik estetinė problema. Jis gali lemti ne vienodą dantų dilimą, nes kramtant dantims tenka nevienodas krūvis.

Dėl kreivų dantų tėvai neretai atveda ir šešerių ar septynerių metų vaikus. Dėl sąkandžio problemų dažniau kreipiamasi paauglystėje.

Tiesinti dantis galima, kai išdygę nuolatiniai dantys. Bet viršutinės amžiaus ribos nėra, gydymas įmanomas visą gyvenimą. Vyriausiai gydytojos E. Bučinskienės pacientei, pasiryžusiai tiesinti dantis, – 60 metų.

Vidinės kabės kelia mažiau pavojaus

Ortodontinis gydymas – dantų tiesinimas kabėmis – visuomet padidina ėduonies riziką.

Nyderlandų, Šveicarijos ir Vokietijos mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad vidinės kabės sukelia mažiau ėduonies rizikos nei standartinės, tvirtinamos prie išorinio dantų paviršiaus.

Leidinyje „European Journal of Oral Sciences” jie paskelbė, kad kabes tvirtinant prie išorinio dantų paviršiaus ėduonies rizika padidėja net 4,8 karto, palyginti su kabėmis, tvirtinamomis prie vidinio dantų paviršiaus.

Daugelyje sričių – viena koja priekyje

Marius Bučinskas, klinikos „Dantų harmonija” gydytojas odontologas-ortopedas

„Dirbame taip, kad pacientai iš mūsų klinikos neišeitų be dantų. Nesvarbu, dėl kokių bėdų į mus kreipiasi žmogus – jam reikia nuimti laikinus protezus, įsodinti implantą ar kamuoja kita problema – iš mūsų jis išeina galėdamas šypsotis. Nebūna taip, kad pašalintume dantį, o tuomet galvotume, ką daryti. Gydymo planas aptariamas ir procedūroms pasiruošiama iš anksto.

Dabartinės technologijos, naudojant „Nobel Biocare” metodiką, leidžia iškart, vos tik pašalinus dantį, įsodinti implantą ir dėti laikiną vainikėlį. Netgi pacientams, kurie nešioja plokštelę, įsodinus implantus dantys patikimai pritvirtinami ir būna neišimami.

Implantai tampa vis populiaresni, jie vis labiau įsitvirtina. Anksčiau trūkstamo danties vietoje būdavo dedamas tiltas, šlifuojami greta esantys dantys, dabar to net nebesiūlome, nes įsodinus implantą galima išsaugoti gretimus dantis.

Implantai gelbėja ir tuomet, kai pacientai vargsta su nešiojama dantų plokštele, bijo kalbėti, kramtyti ar nusičiaudėti, nes ji iškrinta. Įsodinus implantus, dantys prie jų patikimai pritvirtinami to paties vizito metu.

Klinikoje taikomos visos odontologijos paslaugos: gydomoji ir chirurginė odontologija, implantacija, protezavimas, ortodontija, dantų higiena, balinimas, estetinis plombavimas, kitos. Vietoje daromos rentgeno nuotraukos, jeigu reikia, atliekame kompiuterinę tomogramą. Stengiamės diegti naujoves ir būti pionieriai daugelyje sričių.”

Straipsnis publikuotas „Lietuvos ryte“ 2012-02-11