lt

Kas geriau – išimami ar fiksuoti dantų protezai?

Atnaujinta: 24 birželio 2024

Ne visi pacientai supranta, kodėl taip svarbu atkurti prarastus dantis. Dalis žmonių mano, kad dantų netekimas yra tik estetinė problema ir tik nedaugelis susimąsto, kad šios problemos mastas yra žymiai didesnis. Dantų netekimas gali sukelti daugybę komplikacijų, kurios neigiamai paveikia ir žmogaus sveikatą, ir bendrą gyvenimo kokybę. Dantų protezavimas – vienas iš efektyviausių dantų atkūrimo metodų. Atliekant dantų protezavimą, trūkstamus dantis galima pakeisti fiksuotais arba išimamais protezais. Tiek viena, tiek kita protezų rūšis turi savitų trūkumų ir privalumų. Pateiksime trumpą fiksuotų ir išimamų protezų apžvalgą ir patarsime, kokiais atvejais reikėtų rinktis fiksuotus, o kokiais, išimamus dantų protezus.

Išimamų ir fiksuotų dantų protezų skirtumai

Daugelį metų dantų protezavimas buvo atliekamas tik su išimamais dantų protezais. Išimami dantų protezai, kaip ir nurodo jų pavadinimas, yra išimama dantų atkūrimo priemonė, kurią pacientas gali savarankiškai išsiimti ir vėl įsidėti į burnos ertmę. Fiksuoti dantų protezai yra laikomi pažangesne ir modernesne dantų atkūrimo priemone, kuri pacientui suteikia daugiau komforto. Dantų protezavimo metu šie protezai yra pritvirtinami prie žandikaulio, todėl pacientas jų savarankiškai išsiimti negali. Tiek išimami, tiek fiksuoti dantų protezai atkuria kramtymo ir kalbėjimo funkcijas bei pagerina burnos ertmės estetines savybes, todėl abiejų dantų atkūrimo būdų nauda yra neabejotina.


Kada reikėtų rinktis išimamus dantų protezus?

Dantų protezavimas išimamais dantų protezais pasižymi mažesne kaina. Dėl šios priežasties, išimamus dantų protezus pasirenka pacientai, kurie nori išspręsti dantų netekties problemą, tačiau turi itin ribotas finansines galimybes. Lengva priežiūra – dar vienas, išimamiems dantų protezams būdingas teigiamas bruožas. Šis privalumas yra ypač aktualus vyresnės kartos pacientams, kuriems standartiniai burnos ertmės valymo metodai kelia nepatogumų ir sunkumų.

Kokiais atvejais verta rinktis fiksuotus dantų protezus?

Fiksuoti dantų protezai yra laikomi pažangesne ir visais atžvilgiais komfortabilesne išimamų dantų protezų alternatyva. Todėl, jeigu tik yra galimybė, dantų protezavimas turėtų būti atliekamas su šio tipo protezais. Šie protezai pasižymi stabilia ir tvirta konstrukcija, tad su jais pacientas jaučiasi kaip su natūraliais dantimis. Pacientai, kurie pasirenka išimamus dantų protezus neišvengia ir įvairių maisto apribojimų. Jie turi vengti kieto maisto ir maisto produktų, dėl kurių protezai galėtų pasislinkti į vieną ar kitą pusę, ar net visai iškristi iš burnos. Su fiksuotais dantų protezais maisto apribojimų ir tokio pobūdžio problemų tikrai galima išvengti.

Šiais laikais prarastus dantis efektyviai atkuria ne tik dantų protezavimas, bet ir dantų implantavimas. Šiuolaikinė odontologija pacientams gali pasiūlyti tikrai daug dantų atkūrimo metodikų ir priemonių. Todėl kiekvienas, vieno danties ant net visų dantų netekęs žmogus, tikrai gali efektyviai atkurti prarastus dantis jam palankiausiu būdu. Svarbiausia atsiminti, kad dantų netekimo problemą reikia spręsti kuo skubiau, nes ji gali išsivystyti į dar sudėtingesnius sveikatos sutrikimus.