Burnos higiena

burnos-higienos-paslaugos

Profesionali burnos higiena – tai procedūros, atliekamos burnos ertmėje: dantų apnašų ir akmenų šalinimas, gydomųjų (fluoro ir kt.) preparatų aplikacijos, dantų ir plombų paviršiaus poliravimas. Odontologijos klinikoje pacientai taip pat apmokomi individualios burnos higienos: kaip taisyklingai prižiūrėti dantis namuose, kokias priemones naudoti norint palaikyti burnos sveikatą.

Individuali burnos higiena – tai kasdienė asmens burnos ertmės priežiūra naudojant dantų šepetėlį, pastą, skalavimo skystį, higieninį siūlą, ar tarpdančių šepetėlį ir kitas priemones.

Kodėl reikalinga profesionali burnos ertmės higiena?

Daugelis dėl skubėjimo ar kitų priežasčių burnos priežiūrai neskiria pakankamai laiko. Be to, kasdienė dantų priežiūra namuose ne visiems padeda pilnai apsaugoti dantis:

1. Ne visos apnašos pašalinamos dantų šepetėliu. Tinkamai neišvalius apnašų, jos sukietėja ir susidaro taip vadinami dantų akmenys. Dantų akmenys tampa puikia niša kauptis bakterijoms, kurios sukelia dantų kariesą, burnos gleivinės ir periodonto ligas.

2. Susikaupę akmenys matomi plika akimi. Į apnašą, akmenis įsigeria pigmentinės medžiagos ir dantų spalva gali patamsėti keliais tonais, taip pat gali atsirasti blogas kvapas.

3. Nepakankama burnos priežiūra sukuria palankią terpę infekcijų vystymuisi. Pastarųjų dešimtmečių klinikiniai tyrimai patvirtino, kad dantenų uždegimas gali būti diabeto, širdies ligų priežastimi.

  • (kabučių ženklas)

    Procedūros metu burnos higienistas nuvalo apnašas ir pašalina akmenis, kurie sukelia dantenų kraujavimą, ėduonies susidarymą, dantų jautrumą, blogą kvapą, uždegimą.

Kaip dažnai reikia atlikti profesionalią burnos higieną?

Kiekvienam žmogui rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną bent 1–2 kartus metuose. Procedūrų dažnumas priklauso nuo akmenų kaupimosi intensyvumo, paciento skiriamo laiko ir dėmesio dantų priežiūrai, klinikinės situacijos burnoje.

  • (kabučių ženklas)

    Jei akmenys arba pigmentinis apnašas kaupiasi greičiau (dėl rūkymo ar dažno dažančių maisto produktų vartojimo), jeigu žmogus serga periodonto ligomis, patariama pas burnos higienistą apsilankyti dažniau, t.y. kas 3–4 mėnesius.

Dantenų uždegimo, periodonto ligų požymiai:

  • dantenų paraudimas
  • dantenų paburkimas
  • dantenų kraujavimas
  • dantenų skausmas
  • pakitusi dantenų spalva

Burnos higienos procedūra: eiga

Klinikoje atliekame minkštųjų ir kietųjų apnašų šalinimą naudojant modernias sistemas ir įrangą. Paprastai burnos higiena trunka 30–60 minučių.

Susipažinkite su burnos higienos procedūros eiga plačiau

  1. Odontologijos klinikoje „Dantų harmonija“ atliekama burnos higiena ultragarsiniu skaleriu. Procedūros metu apnašos nuo dantų paviršiaus šalinamos specialiais instrumentais – kiuretėmis.*
  2. Pigmentinės apnašos, kurios susidaro dėl rūkymo, gausaus kavos, arbatos vartojimo, valomos naudojant „Air – Flow“ sistemą.*
  3. Nuvalius apnašas ir pašalinus akmenis, dantys nupoliruojami specialia pasta ir šepetėliais arba polyrais.
  4. Jei burnos higienistas pastebi, kad dantys nepakankamai prižiūrimi, pacientui paaiškinama dantų priežiūros svarba, parenkamos individualios burnos priežiūros priemonės (tiek karieso, tiek periodontinių ligų prevencijai).
  5. Atliekant profesionalią burnos higienos procedūrą yra ne tik pagerinama bendra burnos sveikata (sumažėja kraujavimas, patinimas, atgaivinama burnos ertmė), bet ir diagnozuojamos jau esamos ar gresiančios periodonto ligos ir karioziniai dantų pažeidimai. Tokiais atvejais pacientui iš karto rekomenduojama speciali priežiūra ar gydymas.

*Jei paciento dantys yra itin jautrūs (pavyzdžiui, burnoje esama pleištinių defektų, atsidengusios dantų šaknys ir kt.), procedūrą galima atlikti su nuskausminimu.

*Miltelių abrazyvumas (šiurkštumas) parenkamas pagal paciento individualią situaciją. Laminatės, vainikėliai, prisukamos viso žandikaulio dantų konstrukcijos valomos pačiais švelniausiais – glicino milteliais.

Burnos higiena vaikams

Tėvai turėtų rūpintis vaikų individualia burnos higiena iki 6-7 metų, kol vaikas išmoksta rašyti. Lietuvoje daugiau nei 90 proc. šešiamečių turi kariozinių dantų pažeidimų. Mažo vaiko rankų judesiai dar nėra pakankamai koordinuoti, todėl jis negali tinkamai išsivalyti dantų.

Kaip pripratinti vaikus tinkamai prižiūrėti dantis?

Skaityti daugiau

Rekomendacijos individualiai vaikų burnos higienai

● Nors iki 6-7 metų vaikų dantis turėtų valyti tėvai, siūlome pratinti vaiką naudotis dantų šepetėliu iškart: leisti pačiam valyti dantis, tačiau pabaigti dantų valymą tėvams.

● Vaiko dantų valymui reikia naudoti ne tik dantų šepetėlį ir pastą, bet ir tarpdančiams skirtus šepetukus bei siūlą. Rekomenduojame naudoti dantų šepetėlį su suapvalinta galvute.

● Leiskite vaikui pačiam išsirinkti dantų valymo priemones: šepetėlį, dantų pastą. Gražios priemonės su mėgstamais filmukų ar pasakų veikėjais dantų valymą gali paversti maloniu žaidimu.

● Pasiūlykite išvalyti dantis vienam iš jūsų vaiko mėgstamų žaislų.

● Valykitės dantis kartu: maži vaikai yra linkę mėgdžioti savo tėvus.

● Valydami vaiko dantis vedžiokite dantų šepetėlį ramiais, lėtais judesiais, kad vaikas suprastų, jog tai visai paprasta ir skausmo nekelianti procedūra.

Jeigu patys neturite pakankamai informacijos apie taisyklingą dantų valymo procesą, reikėtų apsilankyti pas odontologą, kuris paaiškintų kaip ir kokias priemones reikia naudoti.

Atkreipkite dėmesį, kad profesionali burnos higiena ypač svarbi vaikams, kurie nešioja breketus.

Profesionali burnos higiena nešiojant breketus

Neretai po breketų nuėmimo pasimato „baltos dėmės”. Šios dėmės – pirminiai emalio demineralizacijos židiniai po kietu emalio paviršiumi, kurie ilgainiui gali išsivystyti į kariesą. Jų atsiradimo priežastys – netinkama burnos higiena, taip pat dažnas angliavandenių, rūgščių maisto produktų, gazuotų bei saldžių gėrimų vartojimas. Šių dėmių galima išvengti kruopščiai valantis dantis (individuali burnos higiena), pasitelkiant profesionalią burnos higieną bei pakoreguojant savo mitybos įpročius.

 

Burnos higiena

Burnos higiena

Po breketų nuėmimo. Ilgainiui emalio paviršius, po kuriuo yra susiformavusios „baltos dėmės“, pradeda irti ir susiformuoja emalio defektas, kurį reikia plombuoti.

Naujiena odontologijoje – Pradinio karieso gydymas negręžiant ir neplombuojant

Klinikoje „Dantų harmonija“ siūlome pažangią pradinio tarpdančių karieso ir „baltų dėmių“ mikroinvazinį gydymą naudojant karieso infiltracinę sistemą „Icon“ (DMG Dental, Vokietija). Jau pirmos procedūros metu galima išgydyti ir sustabdyti karieso bei „baltų dėmių“ plitimą išsaugant sveikus danties audinius.

Skaityti daugiau

Pagrindiniai naujos sistemos privalumai:

  • Karieso pažeisto danties nereikia gręžti, todėl išsaugomi visi sveiki danties audiniai.
  • Procedūra yra paprasta ir neskausminga, trunka 30–40 min.
  • Estetiniai rezultatai yra matomi iš karto. Jau pirmojo vizito metu sustabdomas ankstyvojo (pradinio) karieso plitimas ir panaikinamos baltos emalio demineralizacijos dėmės, kurių neįmanoma pašalinti prevencinėmis priemonėmis.

Procedūros veiksmingumas. Tyrimai

Karieso infiltracinė sistema „Icon“ yra veiksminga. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad klinikinis veiksmingumo rodiklis po „Icon“ aplikacijos sudaro 89 procentus, lyginant su kontroline grupe, kuriai buvo taikyta tik prevencinė fluoro terapija.

  • Pirmajai grupei buvo taikyta karieso infiltracinė sistema ir individualios prevencinės priemonės (fluoro terapija). Po trejų metų tik vienam iš 24 asmenų reikėjo invazinio karieso gydymo – plombavimo.
  • Antrojoje grupėje, kuriai buvo taikoma tik fluoro terapija, kariesą gydyti reikėjo 11 iš 24 asmenų.

Šis tyrimas patvirtino, kad tarpdančių karieso gydymas žymiai veiksmingesnis tuomet, kai kartu su individualiomis karieso prevencinėmis priemonėmis yra naudojama infiltracinė karieso gydymo terapija.

Procedūros eiga

„Icon“ sistema veiksminga, kai pirminis kariesas yra pažeidęs emalį (E1, E2) ir pirmąjį dentino trečdalį (D1). Gilesni dentino pažeidimai (D2 ir D3) gydomi plombuojant dantis

1. Pirmiausia, atliekant procedūrą, dantys yra izoliuojami koferdamo sistema, o jeigu gydomi tarpdančiai – į juos įspraudžiami kaištukai.

2. Ant danties paviršiaus užtepama speciali medžiaga, kuri atveria pažeisto emalio poras. Nuplovus gydomus danties paviršius etanoliu ir nusausinus oro srove, ant danties tepama skysta didelio skvarbumo kompozitinė derva.

3. Veikiant kapiliarinei traukai atviros emalio poros „sugeria“ skystą dervą, kuri vėliau yra sukietinama šviesa. Taip yra sutvirtinamas demineralizuotas dantų emalio sluoksnis ir sustabdomas karieso skverbimasis į gilesnius danties audinius.

4. Esant gilesniems pažeidimams, procedūrą gali tekti pakartoti.

5. Iš karto po procedūros – matosi rezultatas. Balto emalio dėmės išnyksta arba tampa neryškios.

Kaip elgtis po profesionalios burnos higienos procedūros?

  1. Individualios burnos higienos priemonės. Po higienos rekomenduojama pakeisti senas dantų priežiūros priemones į naujas (dantų šepetėlis, vieno danties šepetėlis, tarpdančių šepetėliai ir kt.).
  2. Valgymas. Po procedūros rekomenduojama nevalgyti 1 valandą. Jei procedūros metu buvo atliktas nuskausminimas, patartina nevalgyti tol, kol praeis nutirpimas, kad nesusižalotumėte skruostų bei liežuvio. Po dantų poliravimo dantų pasta ar oro abrazijos būdu (AirFlow), tą dieną rekomenduojama vengti pigmento turinčio maisto (burokėlių, uogų, šviežiai spaustų sulčių, kavos, juodos arbatos, raudono vyno ir kt.). Jei buvo atlikta fluoridų aplikacija dantų ėduonies, dantų jautrumo profilaktikai, parą laiko reikėtų vengti pieno produktų vartojimo. Piene esantys kalcio jonai, reaguodami su fluoro jonais, mažina fluoridų veiksmingumą.
  3. Rūkymas. po procedūros rekomenduojama nerūkyti. Rūkymas gali pakenkti dantenų gijimui.
  4. Individuali burnos higiena. Laikykitės visų instrukcijų, kurias paskyrė burnos higienistė.
  5. Skausmo malšinimas. Po profesionalios burnos higienos keletą valandų galite jausti nedidelį dantenų jautrumą. Skausmą malšinančius vaistus vartokite tik pagal gydytojo paskyrimą. Siekiant numalšinti dantenų sudirgimą skalavimo skystį su chlorheksidinu rekomenduojama naudoti tik 2-3 dienas 2 kartus per dieną.
  6. Dantų jautrumas: keletą dienų po procedūros gali būti nedidelis dantų jautrumas į karštą ar šaltą dirgiklius.
  7. Skalavimas. Po gydomosios profesionalios higienos skalavimo skystį su chlorheksidinu rekomenduojama skalauti ne ilgiau kaip 2 savaites 2 kartus per dieną.
  8. Kitas vizito laikas. Atvykite, kaip paskyrė gydytojas. Profilaktiškai profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti 1-2 kartus per metus. Sunkesnės patologijos atveju 3-5 kartus per metus.

Jei atsiranda stomatitiniai bėrimai, aftos, lūpų įtrūkimai, pasaitėlio nutrynimas, alerginės reakcijos (pvz.: lūpų niežėjimas, patinimas), skambinkite į kliniką ir Jūs būsite apžiūrėti artimiausiu metu.

Pacientai klausia

Ar reikia atlikti profesionalią burnos higieną net jei valausi dantis 3 kartus per dieną?

Taip. Net labai kruopščiai prižiūrint dantis, neįmanoma pašalinti visų apnašų ir bakterijų, todėl rekomenduoja atlikti profesionalią burnos higieną bent kartą per metus.

Be to, dantų valymo dažnis ir trukmė neturi didelės įtakos palaikant sveiką burnos ertmę. Svarbiausia, kaip kruopščiai valote dantis, kokias priežiūros priemones naudojate ir ar jas naudojate tinkamai.

Ar dantų skalavimo skysčiai gali pašalinti apnašas, kurių nepasiekia dantų šepetėlis?

Ne. Skalavimo priemonės tik sulėtina apnašų atsiradimą, tačiau norint jas panaikinti reikia itin kruopščiai valyti dantis, naudoti tarpdančių šepetėlius bei siūlą.

Ar vartojant kavą, arbatą bei rūkant atsiranda daugiau apnašų?

Taip. Kava, arbata, raudonas vynas, tabakas, rūkymas, kitos dažančios medžiagos daro įtaką sparčiam pigmentinių apnašų atsiradimui.

Ar blogas kvapas reiškia, kad sugedo dantis?

Nebūtinai. Blogas kvapas atsiranda dėl bakterijų ir apnašų, kurios nusėda tarpdančiuose, ant liežuvio ar dantenų kišenėse.

Ar profesionali burnos higiena atliekama vaikams?

Taip. Procedūra atliekama net labai mažiems pacientams, kurių dantys jau yra išdygę.

Kiek trunka profesionali burnos higienos procedūra?

Paprastai ji trunka apie 30-60 minučių, tačiau gali užtrukti iki 90 minučių, jeigu burnos ertmės būklė yra prastesnė: daug susikaupusių apnašų ir akmenų.

Ar burnos higienos procedūra skausminga?

Dažniausiai ši procedūra nėra skausminga. Jeigu jūsų dantys jautresni, ne visa procedūra gali būti maloni, tačiau pageidaujant gydytojas gali atlikti nuskausminimą.

Ar galiu valgyti ir gerti iškart po burnos higienos procedūros?

Nerekomenduojame valgyti, gerti dažančių gėrimų (kavos, arbatos, limonadų, vyno ir kt.) bei rūkyti tris valandos po burnos higienos procedūros.

Po burnos higienos procedūros padidėjo dantų jautrumas, kraujuoja dantenos. Ar tai normalu?

Taip. Atlikus profesionalią burnos higienos procedūrą kelias dienas galite jausti nemalonius pojūčius. Dantenos gali kraujuoti, o dantys – reaguoti į karštį ir šaltį. Todėl rekomenduojame dantis valyti minkštu dantų šepetėliu, naudoti pastą, mažinančią jautrumą, skalauti burną šiltais tirpalais, raminančiais audinius (ramunėlių arbata, druskos tirpalais).

Nemalonūs pojūčiai paprastai sumažėja praėjus dviems dienoms po burnos higienos procedūros, o burnos ertmė pilnai atsistato per dvi savaites. Jei nemalonūs pojūčiai tęsiasi ilgiau, rekomenduojame kreiptis į gydytoją odontologą.

Kada būtina kreiptis į burnos higienistą?

Atsiradus dantenų uždegimo ir periodontito požymiams. Taip pat burnos higiena ypač svarbi nešiojant breketus, ruošiantis atlikti dantų balinimą, dantų implantavimą, protezavimą ar kanalų gydymą.

Burnos higienos kainos

Burnos higiena 75 - 95 €
ICON aplikacija (1 dantis) 75 €
Fluoro lako aplikacija (visų dantų) 20 €
Danties jautrumo mažinimas 10 €
Procedūra lazeriu - Herpes 20 €

Pateikiamos kainos yra orientacinės. Tikslią kainą gydytojas pasakys tik po individualios konsultacijos

Burnos higienos kainos

Pateikiamos kainos yra orientacinės. Tikslią kainą gydytojas pasakys tik po individualios konsultacijos

BURNOS HIGIENOS SPECIALISTAI
Kontaktai
Darbo laikas

Darbo dienomis
8.00 – 20.00 val.

Šeštadieniais
9.00 – 14.00 val.
(Tik su išankstine rezervacija)

Send this to a friend