Kanalų gydymas

Dantu-gydymas-dantu-harmonija

Endodontinis (šaknies kanalų) gydymas yra būtinas, kai mikroorganizmai ir jų toksinai patenka į šaknų kanalus ir yra užkrečiamas danties nervas bei danties minkštimas, vadinamas pulpa. Pulpos uždegimas yra vadinamas pulpitu. Patologinius procesus pulpoje gali sukelti ir kiti fiziniai ar cheminiai veiksniai, traumos.

 

danties-pulpos-pazeidimas

danties-pulpos-pazeidimas

Paveiksliuke pavaizduota, kaip negydomas kariesas ilgainiui pažeidžia danties pulpą.

Skaityti daugiau

Pulpa yra danties sudėtinė dalis, mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje po emaliu ir dentinu. Pulpa maisto medžiagomis aprūpina kietuosiuos danties audinius. Dantys yra gyvi, o tai reiškia, kad jie gali būti traumuoti, pažeisti karieso, gali tapti jautrūs šalčiui, karščiui, mechaniniams arba cheminiams dirgikliams.

Pulpito gydymas yra kariozinių audinių pašalinimas ir, dažniausiai, pažeistos pulpos pašalinimas, šaknų kanalų sistemos mechaninis ir cheminis apdorojimas bei užpildymas plombine medžiaga.

Pagrindinės pulpito susiformavimo priežastys:

• Ilgai negydytas dantų ėduonis (kariesas), kuris pasiekė gilesnius danties audinius.
• Dančiui buvo atlikta labai daug odontologinių procedūrų, ne vieną kartą buvo keistos didelės plombos.
• Dantys nuolatos traumuojami stipraus sukandimo, dantų griežimo ir pan.
• Danties trauma, dėl kurios buvo sutrikdyta danties nervo limfos ir kraujo apytaka.

Kaip atpažinti pulpitą?

Pagrindinis pulpito simptomas yra skausmas. Priešingai nei kitose mūsų kūno vietose, kur uždegimui yra erdvės plisti, danties ertmė yra ankšta. Todėl patinus danties minkštiesiems audiniams, danties nervas yra spaudžiamas ir jaučiamas skausmas. Vis dėlto liga diagnozuojama tik apžiūros metu, kurią atlieka odontologas. Pulpitą galima patvirtinti danties gyvybingumo testais (jautrumas karščiui, šalčiui, elektrometriniai tyrimai). Kartais prireikia rentgenologinio tyrimo.

Grįžtamasis pulpitas

Tai yra nedidelis pulpos uždegimas, kurį išgydžius danties minkštieji audiniai išlieka sveiki. Pagrindinis grįžtamojo pulpito simptomas yra trumpas aštrus skausmas valgant arba geriant kažką šalto arba saldaus. Skausmas yra labai trumpalaikis. Jis tęsiasi tik tiek, kiek maistas (gėrimas) kontaktuoja su dantimis ir ne daugiau kaip 1-2 sekundes po to, kai pašalinamas dirgiklis.

Grįžtamojo pulpito priežastys:

 • Dantų ėduonis, kuris, pažeidęs emalį, pažeidė ir dentiną, tačiau dar neišplito labai arti danties nervo.
 • Apsinuoginusios dantų šaknys. Dėl dantenų recesijos (nuslinkimo), netaisyklingo dantų valymo arba periodontito.
 • Dantų restauracijos – didelės plombos arba vainikai, taip pat akmenų valymas skaleriu tais atvejais, kai burnoje yra daug atsidengusių dantų kaklelių, šaknų paviršių.
 • Danties lūžis, kuris siekia dentiną, bet ne danties nervą.
 • Danties įskilimas, kuris siekia nervą.
Skaityti daugiau

Esant grįžtamajam pulpitui, galima išsaugoti danties gyvybingumą, jeigu dantis yra gydomas. Dažniausiai pašalinami karieso pažeisti danties audiniai ir dantis užplombuojamas. Dantis paliekamas stebėjimui, nes grįžtamojo pulpito atveju išlieka rizika, ar nervas liks gyvas. Jeigu po grįžtamojo pulpito gydymo danties nervas miršta, juntamas labai stiprus skausmas, dažniausiai naktį, o sukandus dantis jaučiamas tarsi „pakeltas“. Tokiu atveju gali reikėti danties kanalų (endodontinio) gydymo.

Kuo ilgiau tęsiasi skausmas, tuo stipresnis danties viduje vykstantis uždegiminis procesas. Deja, simptomai, kuriuos pastebi odontologas esant pulpitui, gali labai skirtis. Be to, skausmas yra labai subjektyvus potyris. Tai reiškia, kad yra sudėtinga tiksliai nustatyti, kas vyksta danties viduje, o kartais klinikinė situacija yra labai artima negrįžtamajam pulpitui.

Kartais grįžtamojo pulpito simptomai lieka nepastebėti ir susirūpinama tik tuomet, kai dantį pradeda skaudėti. Todėl svarbu reguliariai lankytis pas odontologą (net jeigu dantų ir neskauda), nes pirmuosius galimus danties nervo uždegimo požymius galima nustatyti apžiūros metu arba pagal kontrolines rentgeno nuotraukas, tuomet lengvesnis ir pulpito gydymas.

Negrįžtamasis pulpitas

Tai yra didelis danties nervo uždegimas, po kurio danties nervas neatsistato ir dantis tampa negyvas.

 

negyvas-dantis

negyvas-dantis

Nuotraukoje matome negyvą priekinį dantį dešinėje

Negrįžtamojo pulpito simptomai:

 • Danties skausmas, kuris tęsiasi net iki valandos po to, kai yra pašalinamas dirgiklis (pvz., šaltis).
 • Be jokios priežasties, spontaniškai atsirandantis skausmas.
 • Dantis darosi skausmingas nuo šalto, karšto maisto ar gėrimų.
 • Plintantis skausmas tarp viršutinio ir apatinio žandikaulio – siekiantis net iki ausies.
 • Skausmas naktį: neleidžia užmigti arba prižadina iš miego.

Negrįžtamojo pulpito priežastys:

 • Labai didelės (gilios) dantų plombos – tos, kurių ribos yra arti danties nervo.
 • Gilus dantų ėduonis, pažeidęs gilesnius dentino sluoksnius arba išplitęs iki danties nervo.
 • Dantų vainikėliai, kuomet dantys buvo protezuoti ant negydytų danties kanalų.
 • Trauma – danties skilimas, dėl kurio pažeidžiamas danties nervas arba sutrikdoma nervo kraujotaka.
 • Danties įskilimas, kuris siekia danties nervą.
 • Labai didelis dantų jautrumas.
Skaityti daugiau

Negrįžtamojo pulpito atveju reikalingas endodontinis (danties kanalų) gydymas. Esant tam tikroms klinikinėms situacijoms dantį gali tekti pašalinti.

Svarbu atsižvelgti į tai, kad pulpos uždegimo simptomai yra labai įvairūs, ne visuomet aiškūs, kintantys. Jeigu dantis yra pažeistas karieso, o kariesas nėra gydomas, tai visuomet baigiasi pulpos uždegimu. Todėl, jeigu juntate kuriuos nors iš aukščiau nurodytų simptomų, geriau į gydytoją kreiptis anksčiau. Apsilankius pas odontologą per vėlai, gali reikėti dantį ne vien tik plombuoti, bet ir gydyti jo kanalus.

Kaip gydomi šaknies kanalai?

Endodontinis gydymas atliekamas vieno ar kelių vizitų pas gydytoją metu. Gydytojas padaro rentgeno nuotraukų, kad galėtų sekti ir vertinti gydymo procesą. Gydomas dantis yra nuskausminamas ir izoliuojamas nuo burnos ertmės, tuomet šaknų kanalai kruopščiai išvalomi mechaniškai, apdorojami cheminėmis medžiagomis, suformuojami ir plombuojami. Danties vainikas atstatomas plomba ar vainikėliu. Jei šaknies kanalas infekuotas, pirmo vizito metu dažniausiai kanale paliekama gydomoji kalcio pasta. Tokiais atvejais, kol dantis nėra atstatomas plomba, nerekomenduojama gydytu dantimi kramtyti ar kąsti. Atstačius danties vainiką plomba ar vainikėliu, dantį reikia prižiūrėti kaip ir kitus dantis.

Kodėl būtina gydyti šaknų kanalus?

Negydant šaknų kanalų, mikroorganizmai, esantys pulpoje, skverbiasi virš šaknies viršūnės ir formuoja uždegimą aplinkiniuose audiniuose, gali sukelti periodontitą, iššaukti kaulo tirpimą aplink šaknį bei kitas komplikacijas.

Kada reikalingas endodontinis pergydymas?

Dėl nekokybiškai atlikto endodontinio gydymo, antrinio ėduonies ar nekokybiškos vainiko konstrukcijos gali susiformuoti antrinis uždegimas. Tokiais atvejais iš šaknų kanalų pašalinama sena plombinė medžiaga, kanalai valomi ir formuojami bei iš naujo užpildomi plombine medžiaga. Danties vainikas atstatomas plomba ar vainikėliu.

Dantų plombavimo kainos

Priekinio danties plombavimas 110 - 160 €
Krūminio danties plombavimas 95 - 130 €
Krūminių dantų pilnas vainiko padengimas plomba (estetinis plombavimas) 150 €
Priekinių dantų pilnas vainiko padengimas plomba (estetinis plombavimas) iki 300 €

Pateikiamos kainos yra orientacinės. Tikslią kainą gydytojas pasakys tik po individualios konsultacijos

Dantų kanalų gydymo kainos

Pateikiamos kainos yra orientacinės. Tikslią kainą gydytojas pasakys tik po individualios konsultacijos

GYDYTOJAI SPECIALISTAI
Kontaktai
Darbo laikas

Darbo dienomis
8.00 – 20.00 val.

Šeštadieniais
9.00 – 14.00 val.
(Tik su išankstine rezervacija)

Send this to a friend