lt

– Gydytoja, apskritai, kam reikalingi protiniai dantys? Kodėl jie yra mūsų žandikaulyje?

– Tai yra treti krūminiai dantys. Jei protiniai dantys yra išdygę taisyklingai ir kontaktuoja su priešingo žandikaulio protiniu ar antru krūminiu dantimi, jie atlieka įprastinę kramtymo funkciją.

– Ar visi žmonės turi protinius dantis ir iki kada jie gali išdygti? Nuo ko tai priklauso?

– Pagal statistiką, apie 20–25 proc. populiacijos neturi protinių dantų užuomazgų. Dėl pasikeitusių mitybos ypročių, keičiantis racionui, vartojant daugiau apdirbtus produktus, mažėja poreikis graužti, stipriai kramtyti, dėl to mažėja žandikaulis. Evoliucijos eigoje protinių dantų turėtų išvis nebelikti. Šiuo atveju, prie pasikeitusios žmogaus mitybos greičiau prisitaiko žandikauliai, todėl dažnai protiniams dantims išdygti trūksta vietos ir jie visai neišdygsta arba remiasi į gretimus krūminius dantis. Protiniai dantys dažniausiai dygsta apie 17–23 metus, tačiau pasitaiko išimčių, kai jie pradeda dygti gerokai vėliau. Protinių dantų dygimas priklauso nuo žmogaus kūno fiziologinės brandos bei protinių dantų padėties žandikauliuose.

– Būna, kad kai kuriems protiniai dantys išdygsta tik pusiau. Kodėl taip gali nutikti ir kaip sužinoti, ar tavo protiniai dantys išdygę iki galo?

– Taip, neretai protiniai dantys išdygsta ne iki galo, remiasi į gretimus dantis arba žandikaulio šaką, minkštuosius audinius. Dažniausiai dygimas sutrinka tuomet, kai trūksta vietos dantų lanke arba yra netaisyklinga protinio danties užuomazgos padėtis. Kiekviena situacija yra individuali, todėl norint išsiaiškinti savo protinių dantų būklę, reikėtų kreiptis į specialistą, burnos ar veido ir žandikaulių chirurgą, periodontologą. Vizito metu atliekamas klinikinis ir rentgenologinis tyrimas.

– Kokiais atvejais reikia rauti šiuos dantis? Kada jie trukdo?

– Protinių dantų šalinimas turi aiškias indikacijas. Visada pirmiausia išsiaiškinu, ar pacientas turi kokių nors skundų, susijusių su protiniais dantimis, pavyzdžiui, skausmas, tinimas, pasikartojantys dantenų uždegimai, tuomet yra atliekamas klinikinis ištyrimas.

Protiniai dantys šalinami tada, kai yra nepagydomai pažeisti ėduonies, netaisyklingai išdygę ir aplink juos kaupiasi minkštas apnašas, burnos higiena tampa sunkesnė. Tuomet kyla apydančio audinių uždegimas, gali formuotis pūliniai, kurie išplinta tarpfascijiniais tarpais minkštuosiuose audiniuose, kakle. Gali grėsti rimtos, net gyvybei pavojingos būklės. Taip pat protiniai dantys gali būti šalinami, kai aplink juos formuojasi dygimo ar kitos žandikaulių cistos, navikai, jie blokuoja antrų krūminių dantų dygimą, remiasi į gretimus dantis ir juos gali pažeisti, eina per žandikaulių lūžio linijas arba ortodontinio gydymo tikslu, kai siekiama sukurti daugiau vietos dantų lankuose. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad po protinių dantų pašalinimo, net iki 85 proc. gali pagerėti gretimų dantų sveikata, o nepašalinus – apie 25 proc. pacientų išsivysto antro krūminio danties tolimojo paviršiaus ėduonis, ilgainiui tenka šalinti ne tik protinį dantį bet ir antrą krūminį dantį.

Protinių dantų pašalinimo nerekomenduojama atlikti anksčiau nei nuo 17 metų, nes gali būti pažeistos žandikaulių augimo zonos. Nustatyta, jog optimaliausias amžius atlikti šią procedūrą yra 18–24 metai, kai kaulas dar yra minkštesnis, apatiniai protiniai dantys jau atsitraukę toliau nuo apatinio žandikaulio kanalo, o viršutiniai nusileidę žemiau po žandiniu ančiu, lengvesnis gijimas.

– O kada jie gali likti ir jų rauti nereikia?

Jei žmogus nejaučia jokių simptomų, protiniai dantys dalyvauja kramtyme, nėra pažeisti ėduonies ir pacientas juos geba išsivalyti – protiniai dantys nešalinami. Dažna klaida ir neteisingas požiūris, jog protinius dantis reikia šalinti, nes jie „protiniai“ – nereikalingi. Visuomet reikėtų pasverti chirurginės intervencijos naudą ir žalą. Protinių dantų pašalinimas – chirurginė intervencija, kuri, kaip ir kiekviena kita chirurginė procedūra, turi tam tikrą riziką.

– Kodėl protiniai dantys nėra gydomi?

– Jei protiniai dantys dalyvauja kramtyme ir yra išdygę taisyklingai, tai pasitaiko išimčių, kai pradinis ėduonis yra gydomas, tačiau dažnai atlikti protinio danties gydymą yra tikras iššūkis dėl jo padėties dantų lanke, apsunkinto priėjimo. Jei reikalingas sudėtingesnis – šaknų kanalų gydymas, dažniausiai toks dantis yra pašalinamas, nes protinių dantų šaknų kanalų anatomija yra labia įvairi ir kokybiškas gydymas yra beveik neįmanomas. Taip pat, daug priklauso ir nuo paciento motyvacijos investuoti į protinio danties gydymą ir restauravimą bei jo priežiūrą po to.

– Esu girdėjusi, kad dabar dažniausiai raunama po 2 protinius dantis iškart, vienas apačioje ir vienas viršuje, net jei viršutinis yra nesugedęs. Ar iš tiesų dabar taikoma tokia praktika? Jei taip, tai kodėl?

– Dažniausiai protiniai dantys šalinami pusėmis, tai reiškia, tos pačios pusės viršutiniame ir apatiniame žandikaulyje. Taip yra todėl, kad likęs viršutinis protinis dantis be antagonisto gali leistis žemyn, blokuoti apatinio žandikaulio judesius, remtis į žando gleivinę ir ją traumuoti. Vis dėlto yra išimčių, kuomet protinis dantis kontaktuoja su antru krūminiu dantimi, tuomet, jei jis yra sveikas, toks dantis nešalinamas.

– Savaime suprantama, kad rovimas yra gąsdinanti procedūra. Ką žmogus jaučia šios procedūros metu? Ar ji skausminga? Kiek ji užtrunka?

– Danties pašalinimo metu stengiamės sukurti pacientui maksimaliai komfortišką aplinką, naudojame moderniausias odontologines priemones, techniką ir instrumentus. Šiandien danties pašalinimo procedūra yra tapusi ganėtinai greita ir skausmo nesukelianti procedūra, nes naudojami stiprūs ir greitai veikiantys vietiniai anestetikai. Siekiant kuo mažiau traumuoti gretimas struktūras, dažnai tenka atlikti pjūvius, gręžti kaulą, dalinti dantį ir operacinę sritį susiūti. Chirurginio dantų pašalinimo metu, pacientai jaučia spaudimą, tempimą, dalinimo metu – vibraciją. Kiekvienas atvejis individualus, kaip ir pacientai bei jų žandikaulių ir protinių dantų anatomija, tačiau dažniausiai protinio danties pašalinimas užtrunka iki pusės valandos.