Nusprendėte tiesinti dantis sau ar vaikui? Ar jau žinote, kurią breketų rūšį pasirinksite? Kuo jos skiriasi? Kalbiname klinikos „Dantų harmonija“ gydytoją ortodontę Eugeniją Bučinskienę, kuri dantų tiesinimo srityje dirba jau daugiau nei trylika metų.
Mano nuomone, gydymas turi prasidėti nuo paciento ir gydytojo pokalbio, t.y. poreikių ir situacijos išsiaiškinimo, konsultacijos. Tuomet pagal paciento apsisprendimą to paties arba kito vizito metu čia pat, klinikoje „Dantų harmonija“, atliekame diagnostiką ir kitam vizitui sudarome gydymo planą. Svarbu pabrėžti, kad kiekvienam ortodontinį gydymą pasirinkusiam pacientui gydymo planą sudarau individualiai – pagal jo ar jos konkrečią situaciją ir norimus pasiekti rezultatus.
Ortodontijos srityje dirbu daugiau nei trylika metų ir beveik kasdien susiduriu tiek su ypač sudėtingais, tiek ir su minimaliais dantų tiesinimo atvejais. Ilgametė patirtis rodo, kad kreivų dantų tiesinimas – kūrybiškas bei dinamiškas darbas, ir tai man patinka. Kaip ir nuolatinis tobulėjimas tarptautiniuose seminaruose, kuriuose atnaujinu žinias, sužinau naujausias pasaulines tendencijas, čia taip pat pasidalijame įžvalgomis, rekomendacijomis su kolegomis, šios srities specialistais iš viso pasaulio.
Be abejo, didžiausia laimė darbe yra ta akimirka, kai prasiveria kabineto durys ir pamatau įžengiantį plačiai besišypsantį savo pacientą, atsikračiusį kompleksų dėl kreivų dantų ar netaisyklingo sąkandžio.
Tokios akimirkos – geriausias darbo įvertinimas! Smagu stebėti, kaip gydymo pabaigoje pasikeičia žmogaus požiūris į šypseną. Ištiesinus dantis, pakoregavus sąkandį dingsta ir dalis pacientą kamavusių psichologinių problemų.
Visi breketai skirstomi į dvi pagrindines kategorijas: vidinius ir išorinius.
Su vidiniais breketais, kurie taip pat dar vadinami liežuviniais, lingvaliniais ar tiesiog nematomais, dirbu jau daugiau nei 7 metus. Mano nuomone, šie breketai yra aukštasis šiuolaikinės ortodontijos pilotažas. Jie tvirtinami prie vidinio dantų paviršiaus iš liežuvio pusės, tad dažniausiai aplinkiniai jų net nepastebi. Svarbu tai, kad vidiniai breketai gaminami individualiai pagal paciento dantų atspaudus.
Išorinių breketų pasirinkimas išties gausus. Kad pacientai geriau suvoktų jų skirtumus, per konsultaciją parodau, kaip visi šie breketai atrodo. Apskritai išorinius breketus galima suskirstyti į naujosios (beligatūrinius) ir senosios kartos (tradicinius).
Vieni moderniausių breketų yra naujosios kartos – beligatūriniai. Esminis šios breketų sistemos skirtumas – specialios konstrukcijos užraktai, kuriais ortodontinė viela ir atskiri breketai susijungia į vientisą ortodontinį lanką. Beligatūrinių breketų užraktai iš dalies leidžia ortodontiniam lankui slankioti. Dėl unikalios konstrukcijos sumažėja trintis, o patys dantys veikiami mažesne, tačiau labiau prisitaikančia jėga, todėl gydymas trunka trumpiau, pacientui rečiau reikia lankytis pas ortodontą. Dar vienas svarbus privalumas – gydant beligatūriniais breketais daugeliu atvejų pavyksta išvengti dantų šalinimo.
Senosios kartos – tradicinių – breketų sistemos kontaktas (ortodontinės vielos ir atskirų breketų susijungimo vieta) yra fiksuotas. Tiesinant dantis šiais breketais kryptingą dantų lanko judėjimą sukuria tik gydytojo ortodonto veiksmai.
Abiejų kartų breketai gali būti metaliniai arba keraminiai.
Metaliniai breketai – paprasčiausia, daugumai žinoma breketų rūšis. Jie buvo visų breketų pradininkai, laikui bėgant jie tobulėjo, kito jų išvaizda ir savybės. Šiuolaikiniai metaliniai breketai ir jų lankai gaminami iš daugybės skirtingų metalų lydinių. Tai užtikrina geras gydomąsias savybes, garantuoja, kad breketai nekeis spalvos visą gydymo laikotarpį. Dabartinės metalinių breketų sistemos – saugios, negadina danties emalio, nesukelia ėduonies. Didžiausias jų trūkumas – estetika.
Keraminiai breketai yra mažiau pastebimi nei metaliniai. Jų spalva mažai skiriasi nuo danties. Tokie breketai yra gera alternatyva norintiems išvengti „metalinės šypsenos“.
Mano nuomone, kokią breketų rūšį pasirinkti, lemia paciento norai, finansinės galimybės ir individuali situacija.
Kartais pacientai „miksuoja“, pavyzdžiui, viršutiniams dantims renkasi keraminius, o mažiau matomiems apatiniams – metalinius. Pasirinkimo galimybių išties nemažai, svarbu nebijoti klausti ir išsakyti savo lūkesčius, o gydytojas ortodontas papasakos apie kiekvieną breketų rūšį ir duos patarimų konsultacijos metu.
Maloniai kviečiame atvykti į nemokamą seminarą pacientams: „Dantų tiesinimas. Skirtingos breketų rūšys“. Seminaro metu gydytoja ortodontė Eugenija Bučinskienė pristatys skirtingas breketų rūšis, papasakos apie jų skirtumus ir privalumus, taip pat atsakys į Jūsų klausimus.
Registracija telefonu: + 370 610 11 222
Seminaro vieta: klinika „Dantų harmonija“
Adresas: Olimpiečių g. 1A-9, LT-09235, Vilnius
Seminarų datos: sausio 17 d. 18 val. ir sausio 21 d. 11 val.
——
Publiakciją taip pat galite rasti lrytas.lt portale: ČIA
Naudinga informacija ir patarimai apie dantų sveikatą…
Kuris variantas ekonomiškai palankesnis – dantų protezavimas ar dantų implantavimas?
Dantų implantai ir dantų protezai: kuo jie skiriasi?
Dantų atkūrimo technikos „All on 4” privalumai ir trūkumai
Mitai, susiję su estetinio plombavimo procedūra
Viskas, ką reikia žinoti apie dantų tiesinimą kapomis
Ko labiausiai bijo žmonės, susidūrę su dantų implantacijos poreikiu?