lt

Dantų protezavimas yra būtinas, kai dantis yra labai pažeistas ir nebeužtenka paprasto dantų plombavimo. Norint turėti sveikus dantis bei juos atkurti po dantų ėduonies, dantų erozijos, traumos, yra taikomas dantų protezavimas. Dantų protezavimas atkuria dantų anatomiją, funkciją, sugrąžina maksimalią kramtymo funkciją. Šis metodas taip pat naudojamas restauruoti nuskilusius dantis bei pagerinti jų estetinę išvaizdą.

Kokios yra protezavimo rūšys?

Pacientai šiomis dienomis gali rinktis iš dviejų rūšių protezų: fiksuotų ir išimamų.

Fiksuoti dantų protezai pasižymi natūralumu, jų nereikia išsiimti, todėl nekelia diskomforto. Jie gali būti fiksuojami ant nuosavų paciento dantų arba implantų.

Fiksuoti protezai gali būti:

  • Karūnėlės, pavieniai vainikėliai – jie yra pasirenkami, kai pažeista danties vainikinė dalis ar yra įvairūs danties formos, spalvos pakitimai, taip pat jei reikia atstatyti nudilusius dantis, sukurti atramą gretimiems dantims. Vainikėliai gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų:
  • Metalo keramikos vainikėliai – jie tinka ne tik dantų eilių protezavimui, bet ir pavienių dantų. Taip pat pasižymi mažesne kaina bei yra ypač tvirti. Tačiau dėl estetinio grožio trūkumo, jie labiau naudojami krūminių dantų protezavimui;
  • Bemetalės keramikos dantų vainikėliai – šie vainikėliai pasižymi tvirtumu bei ilgaamžiškumu, yra estetiški ir skaidrūs, sukuria natūralių dantų įvaizdį. Tinka alergiškiems asmenims, nes pasižymi biosuderinamumu su organizmu;
  • Cirkonio keramikos, oksido, dantų vainikėliai – šie vainikėliai taip pat yra tvirti, ilgaamžiai, kol kas laikomi pačiais moderniausiais. Yra ypač estetiški, skaidrūs bei tiksliausiai atitinka danties išvaizdą, nes yra skenuojami pagal dantis. Idealiai atitinka natūralių dantų spalvą bei nesukelia dantenų uždegimo.
  • Tiltiniai protezai – šie protezai yra galimi, kai pacientui trūksta vieno ar daugiau dantų bei dėl tam tikrų priežasčių, negali būti atliktas dantų implantavimas. Šiems protezams yra reikalingi atraminiai dantys, tad jie turi būti pakankamai tvirti ir stabiliai stovėti kaule, nes ant jų yra kabinamas dirbtinių dantų tiltas vadinamas tarpine dalimi.

Išimami protezai yra taikomi kai burnoje dar yra pakankamai dantų, jog šie galėtų laikytis. Šie protezai yra yra mažesnės kainos, atstatoma kramtymo funkcija, tačiau kas kelis metus juos reikia keisti.

Išimami protezai gali būti:

  • Lanko atramos protezai – šie protezai padaryti iš dirbtinių dantų bei metalinės jungties. Jie užima mažiau vietos, nei plokštelės, yra patogesni, stabilesni, nes yra užfiksuojami;
  • Pilnos arba dalinės plokštelės – plokštelės netaikomos, kai trūksta daugelio dantų arba jų visai nėra. Jos neužtikrina maksimalios kramtymo funkcijos, nesuteikia komforto bei stabilumo.

Kaip vyksta dantų protezavimas?

Dantų protezavimo eiga priklauso nuo paciento atvejo, jo finansinių galimybių ir dantų būklės. Ši procedūra vyksta pakopomis. Pirmiausia, yra atliekama burnos higiena, tada jeigu yra pažeistų dantų, atliekamas gydymas,gydytojas nurodo, kokia bus tolimesnė eiga. Kai kuriais atvejais, yra atliekama dantų implantacija. Tik kai dantys yra sutvarkyti ir tinkamai paruošti, prasideda dantų protezavimas.