lt

Netekus vieno ar kelių dantų, juntamas diskomfortas kramtant maistą, kalbant, kartais net ir vengiama šypsotis. Tam yra du sprendimo būdai – dantų protezavimas bei implantavimas.

Protezai puikiai atstato šias funkcijas, tačiau šiuos gali prireikti keisti gana dažnai. Dantų implantavimo procedūra išsiskiria tuo, kad, reikiamai prižiūrint burnos ertmę, ja ne tik galima džiaugtis kelis dešimtmečius, bet ir yra sustabdomas kaulo nykimo procesas.

Kodėl dantų implantavimas?

Dauguma dantų implantų visame pasaulyje yra gaminami iš titano. Jis lengvas, stiprus, biologiškai tinkamas žmogaus kūnui (nesukelia alerginės, atmetimo reakcijos). Titanas laikomas labiausiai biologiškai suderinamu metalu dėl savo atsparumo kūno skysčių korozijai, biologinio intertiškumo ir kitų savybių. Titanas gali atlaikyti sudėtingai funkcionuojančią kūno aplinką dėl apsauginės oksido plėvelės, kuri susidaro natūraliai. Ši plėvelė yra stipriai prilipusi, netirpi ir chemiškai nelaidi, užkertanti kelią reakcijoms tarp metalo ir jį supančios aplinkos.

Be to, titanas puikiai suauga su kaulu. Taip sukuriamas ilgalaikis efektas. Dėl to dantų implantams titanas naudojamas jau kelias dešimtis metų. Šiandien, po 50-ties metų šios medžiagos naudojimo odontologijoje, ji vis dar išlieka viena geriausių dantų implantavimo medžiagų.

Tipinis dantų implantas susidaro iš titano varžto, primenančio danties šaknį. Jis dažniausiai gaminamas iš 90% titano sudarančios priemaišos. Likę 10% susidaro iš metalų, kurie suteikia papildomo stiprumo (t.y. aliuminio, valadžio). Metalai, naudojami skirtingose implantų rūšyse, yra labai panašūs. Skirtumai slypi implanto formose. Implantų paviršiai yra išformuojami mikroskopiniame lygyje tam, kad kuo sėkmingiau suaugtų su kiekvieno žmogaus žandikauliu.

Dantų implantai, pagaminti iš titano, turi patvirtintą sėkmės istoriją. Mokslininkai atliko daugybę tyrimų, įrodančių, kad dabar tai yra patikimiausia medžiaga. Dėl to dantų implantacija kol kas yra laikoma pažangiausiu ir ilgaamžiškiausiu prarasto danties atstatymo būdu. Jis taipogi nėra skausmingas – jo metu taikoma vietinė nejautra arba sedacija. Po procedūros gali būti juntamas maudimas, tačiau tam skiriami skausmą malšinantys vaistai.

Prigijusio dantų implanto ilgaamžiškumas priklauso nuo specialisto ir paties paciento. Jeigu žmogus reguliariai lankosi pas gydytoją odontologą ir prižiūri savo burnos ertmę, dantų implantai gali gyvuoti kelias dešimtis metų ar net visą gyvenimą.

Taip pat galima rinktis keramikinius dantų implantus. Šie pradėti vartoti 1960-70-aisiais, tačiau nebuvo sėkmingi. Dabar šie implantai gaminami iš naujos medžiagos – zirkonijos. Manoma, kad šie implantai gali būti naudingi tiems, kurie yra alergiški titano medžiagai. Šie implantai taip pat yra stiprūs ir biologiškai tinkami žmogaus organizmui, tačiau trūksta informacijos apie jų poveikį.

Šiandien yra daug daugiau sėkmingų keramikinių implantų naudojimo atvejų nei bet kada anksčiau. Deja, tvirtinti, kad tai – puiki medžiaga yra rizikinga, nes informacijos apie ilgalaikį efektą bei rezultatą vis dar yra  nedaug. Zirkonija implantams nėra taip plačiai ir ilgai naudojama kaip per kelis dešimtmečius patikrintas titanas.