Kiekviename dantyje yra vidinis dantino sluoksnis ir išorinis emalio sluoksnis. Kartu jie apsaugo dantį. Valgant, geriant dažančius gėrimus, rūkant ir kt. ant emalio susiformuoja dar vienas sluoksnis – apnašos. Tai, galima sakyti, yra tam tikra plėvelė. Gydytojas odontologas gali nuvalyti ją naudodamas įvairius cheminius reagentus. Netgi paprasčiausias dantų valymas namuose gali panaikinti dalį šios plėvelės.
Deja, bėgant metams, pašalinės medžiagos iš šios plėvelės patenka į emalį. Kadangi emalis, paprastai tariant, yra akytas, dažančios medžiagos gali patekti į dantį, o ten jau daug sunkiau jas nuplauti. Šios gilesnės dėmės iš esmės nėra kenksmingos, tačiau daugeliui žmonių jos neatrodo patrauklios.
Tam ir yra naudojamas dantų balinimas. Jo metu tam tikri agentai dalyvauja cheminėje reakcijoje (oksidacijoje), kurios metu kompleksinės dėmių medžiagos yra suskaidomos. Taip gaunamos daug mažesnės dalys, spalva tampa mažiau koncentruota, o dantys baltesni. Dažniausiai reaguojančios cheminės medžiagos tai – karbamido arba vandenilio peroksidas. Karbamido peroksidas yra vandenilio peroksidas, suskaidytas į karbamido kristalus, tad šis dantis balins lėčiau nei grynas vandenilio peroksidas.
Pasirinkus atlikti dantų balinimą, gydytojas odontologas visų pirma apžiūri pacientą. Svarbu nustatyti, ar pacientas tinkamas šiai procedūrai. Pavyzdžiui, jeigu Jūsų dantenos dengia per daug danties paviršiaus, Jums visų pirma bus rekomenduojama pasidaryti atitinkamą dantenų korekcijos procedūrą.
Jeigu gydytojas odontologas nustato, kad dantų balinimą galima atlikti, prieš tai būtina profesionali dantų higiena. Taip įvertinama danties spalva ir lengviausia pasirinkti tinkamiausią dantų balinimo būdą. Gydytojas užpildo ertmes ir, patikrinus, kad paciento dantenos yra sveikos, uždeda apsauginę užtvarą. Tuomet ant dantų uždedama speciali pasta. Dauguma profesionalų naudoja 15-35% vandenilio peroksido gelį. Balinant dantis lazeriu ar sistema ZOOM naudojama aukšto intensyvumo lempa, kuri greitina dantų balinimo procesą. Palikus ją kelioms minutėms, gydytojas odontologas nuplauna paciento dantis ir kelis kartus kartoja ši procesą. Jau po pirmos sesijos galima matyti 4-6 atspalviais pašviesėjusius dantis.
Balinimo geliai, kuriuos sudaro 10% karbomido peroksido (arba 3,6% vandenilio peroksido), yra saugūs. Manoma, kad toks medžiagos kiekis nesukelia jokio pavojaus emaliui. Didesnės karbamido bei vandenilio koncentracijos gali susilpninti emalį. Dauguma šių formulių taipogi turi fluorido, kuris padeda apsaugoti dantis.
Kai kurie pacientai po dantų balinimo jaučia trumpalaikį padidėjusį dantų jautrumą. Taip įvyksta dėl to, kad peroksidas prasiskverbia pro emalį, patenka į minkštąjį dantino sluoksnį ir taip sudirgina danties nervą. Šis jautrumas dažniausiai yra laikinas, tad dantų balinimo sesijas galima atidėti, tada tęsti vėl.
Dauguma tyrimų tvirtina, kad dantų balinimas yra saugus ir efektyvus. Apie dantų balinimo galimybes, variantus, eigą ir dantų priežiūrą po procedūros rekomenduojame pasikonsultuoti su klinikos „Dantų harmonija“ odontologu.
Naudinga informacija ir patarimai apie dantų sveikatą…
Mitai, susiję su estetinio plombavimo procedūra
Viskas, ką reikia žinoti apie dantų tiesinimą kapomis
Ko labiausiai bijo žmonės, susidūrę su dantų implantacijos poreikiu?
Kodėl dantų implantacija vieniems pacientams kainuoja daugiau, o kitiems – mažiau?
Atsakymai į populiariausius klausimus apie estetinį plombavimą
Kas geriau – „All on 4” gydymo metodika ar pavieniai implantai?