lt

Kodėl į kreivus dantis nereikėtų numoti ranka? Kokių pasekmių galite sulaukti turėdami tokius dantis? Ką derėtų daryti? Patirtimi ir įžvalgomis dalijasi klinikos „Dantų Harmonija“ gydytoja ortodontė Eugenija Bučinskienė.

ortodonte E4. Bucinskiene

Ėduonis

Pirmiausia, kreivų dantų srityje kur kas dažniau atsiranda dantų ėduonis. Maisto likučiai prilimpa prie dantų paviršių, užstringa nelygių dantų tarpdančiuose, juos sunkiau išvalyti. Visa tai gali sukelti kariesą ir dantenų uždegimą.

Sudėtinga priežiūra, gydymas

Taisyti kreivus dantis daug sudėtingiau nei tvarkingas jų eiles. Kartais kreivo danties gydymas gali būti tiesiog neįmanomas, todėl tenka jį pašalinti. Dažnai jo vietoje reikia įsodinti implantą, tačiau tai padaryti taip pat gali būti sudėtinga. Prieš tai, greičiausiai, reikės išlygiuoti šalia esančius „kaimynus“. Šis pavyzdys puikiai parodo, kad dantis geriausia tiesintis iš anksto, o ne iškilus konkrečiai problemai.

Greitas dantų dėvėjimasis, dantų netekimas

Esant taisyklingam sąkandžiui, dantys prilaiko vieni kitus tarsi atramos ir todėl kramtymo krūvis valgant pasiskirsto tolygiai. Kai sąkandis netaisyklingas, apkrova pasiskirsto netolygiai – taigi vieni dantys šiek tiek „tinginiauja“, o kiti „dirba“ už du. Dėl per didelio krūvio daug didesnė tikimybė prarasti dantis – jie greičiau dėvisi, gali nuskilti ir net nulūžti.

Prireikus protezavimo – papildoma kliūtis

Netaisyklingas sąkandis ir nelygūs dantys gali tapti kliūtimi kokybiškam dantų protezavimui. Kreivi dantys apsunkina dantų implantų įsodinimą, tiltų uždėjimą arba padaro šiuos gydymo procesus neįmanomus. Tuomet pirmiausiai dantys yra tiesinami ir tik po to implantuojama, dedamas tiltas. Svarbu tai, kad vyresnio amžiaus žmonėms ištiesinti dantis dažniausiai trunka ilgiau nei jaunesniems. Tad ilgai delsti nerekomenduojama.

Kitos organizmo ligos

Kai kuriais atvejais dėl netaisyklingo sąkandžio žmogus negali kokybiškai sukramtyti maisto ir tai gali tapti skrandžio bei virškinimo trakto ligų priežastimi.

Tai yra tik keletas pasekmių, kurias gali sukelti kreivi dantys. Rūpinkitės savo sveikata – nedelskite ir pasidomėkite, koks yra Jūsų sąkandis. Dažnai ankstyvas gydymas būna trumpesnis ir kainuoja mažiau. O ką daryti, jeigu paaiškėjo, kad sąkandis vis dėlto yra netaisyklingas? Jį galima pakoreguoti. Tam yra naudojami dantų breketai.

Kada ir kam reikalingi breketai?

Breketų paskirtis – dantų tiesinimas, sąkandžio koregavimas. Dantų ištiesinimas padeda išvengti aukščiau minėtų pasekmių, taip pat gali sukurti taisyklingą ir harmoningą šypseną. Prie kreivų dantų pasekmių galima priskirti ir kompleksą, nenorą šypsotis. Neretai žmonės turintys kreivus dantis vengia šypsotis, jaučiasi neužtikrintai kalbėdami. Aišku, tai priklauso nuo konkretaus žmogaus. Mano nuomone, turint tiesius dantis šypsotis daug lengviau.

Kada dėtis breketus?

Breketus galima nešioti nuo tada, kai išdygsta visi nuolatiniai dantys. Dėl vyresnio amžiaus žmonių – ypatingo apribojimo nėra. Esu turėjusi pacientų, kurių amžius – apie 60 metų, jų dantis tiesinome breketais, nes reikėjo įsodinti implantus. Kada reikėtų pradėti nešioti breketus? Į šį klausimą galima atsakyti po individualios apžiūros ir konsultacijos, įvertinus sąkandį, bendrą dantų būklę bei numatant tolimesnį gydymą, jeigu jis yra reikalingas (pvz. dantų implantavimas).

Kiek laiko trunka gydymas?

Įprastai gydymas trunka apie kelis metus, tačiau būna išimčių, todėl geriausia kreiptis asmeninei konsultacijai.

Kokios yra breketų rūšys?

Visi breketai skirstomi į dvi pagrindines kategorijas: vidiniai breketai ir išoriniai breketai.

Vidiniai breketai  – aukštasis šiuolaikinės ortodontijos pilotažas. Šie breketai vadinami įvairiai: vidiniais, liežuviniais, lingvaliniais ar tiesiog nematomais. Jie tvirtinami prie vidinių dantų paviršių iš liežuvio pusės, tad niekas net neįtars, kad jūsų burnoje yra dantis koreguojantis įtaisas! Vidiniai breketai gaminami individualiai pagal paciento dantų atspaudus, iš specialaus lydinio, todėl yra itin ploni ir plokšti bei optimaliai priglunda prie dantų vidinio paviršiaus.

Daugiau apie breketų rūšis galite pasiskaityti ČIA.

 

Turite klausimų? Kviečiame registruotis asmeninei konsultacijai pas gyd. ortodontę Eugeniją Bučinskienę.
Registracija telefonu:  +370 610  11 222