lt

Vos tik vaiko burnoje prasikala pirmasis dantukas, tėvai susiduria su nauju rūpesčiu – kaip jį prižiūrėti, kad visada būtų toks baltas ir gražus? Pateikėme specialistui penkis pačius aktualiausius klausimus, į kuriuos atsakymus žinoti turėtų kiekvienas, besirūpinantis mažylio dantukais.

L143958 1

Gyd. vaikų odontologė Vitalija Tučė

1. Kada reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas vaikų odontologą?

Naujausiose Lietuvos odontologų rūmų rekomendacijose sakoma, kad geriausia būtų, jei pas vaikų odontologą apsilankytų dar besilaukianti mama. Tai ramus laikas, kai galima pasikalbėti, aptarti ir pačios mamos, ir būsimo mažylio dantukų priežiūrą.

Vėlesnis vizitas su pusmečio–metukų vaiku taip pat svarbus ne tiek vaikui, kiek mamai. Gydytoja suskaičiuoja, kiek jau yra išdygusių dantukų, o keli jau „pakeliui“, atsako į rūpimus klausimus, rekomenduoja tinkamiausias priežiūros priemones.

Nuo metukų–pusantrų vaikutis jau mezga ryšį su gydytoju. Šie vizitai svarbūs ateičiai – jei vaikutis prisimins pirmuosius apsilankymus kaip smagų nuotykį, vėliau, esant reikalui, lengviau leis gydytojui atlikti būtinas procedūras. Rekomenduojama pas odontologą profilaktiškai lankytis kas pusmetį, o jeigu yra problemų – ir dažniau.

2. Kas lemia, kad vienų vaikučių pieniniai dantukai išlieka sveiki iki pat iškritimo, o kitų sugenda nesulaukus trejų?

Į šį klausimą vieno atsakymo nėra, bet galima apžvelgti pagrindinius veiksnius. Dantukai genda, kai vartojama daug saldžių gėrimų, ypač naktį. Prie saldžių gėrimų priskiriamas ir pieno mišinys. Taip pat svarbu, ar vaikas turi bent minimalų mitybos režimą – ar tarp valgymų daromos pertraukos. Iš karto po valgio burnos pH tampa rūgštinis, o tai nepalanku dantims. Po kurio laiko seilės rūgštis neutralizuoja. Todėl verta tarp valgymų daryti bent 3–4 val. pertraukas. Deja, kalbantis su tėveliais dažnai paaiškėja, kad vaikas nuolatos ką nors kramto, – jei ne mama, tėtis, tai paslaugi teta, močiutė, senelis įsiūlo saldainį, sausainį ar bent obuolio skiltelę.

Tėvai linkę kaltinti ir genetiką, tačiau iš tiesų genetiškai nepalankių situacijų tėra 5–7 proc. Net ir genetiškai nepalankiais atvejais, pasitelkus gerą burnos higieną, mitybos režimą, pastą su pakankamu fluoro kiekiu, galima išsaugoti sveikus dantis.

Dantų valymas yra pagrindinis veiksnys, užkertantis kelią ėduonies vystymuisi. Dantis būtina valyti du kartus per dieną – ryte ir vakare. Svarbu kruopštumas – valoma sukamaisiais judesiais visus dantis iš visų danties pusių; darant tai atidžiai ir taisyklingai įprastai užtrunkama apie 2-3 minutes. Vyresniems vaikams, kai jau leidžiasi, kartą per dieną, geriausia vakare prieš miegą, reikėtų valyti tarpdančius dantų siūlu ar tarpdančių šepetėliu.

3. O gal verta rinktis ekologišką dantų pastą?

Noras gyventi ekologiškai yra sveikintinas, galima rinktis dantų pastas be triklozano, SLS, bet jei norite rinktis pastą be fluoro, prieš tai būtina pasikonsultuoti su odontologu, nes tik jis gali įvertinti dantų būklę ir patarti, koks fluoro kiekis konkrečiu atveju tinkamiausias.

Mano praktikoje yra buvę atvejų, kai tėvai pasiskaitė, kad sūrio gabalėlis prieš miegą yra ekologiškas dantukų valymo būdas. Sūris, obuolys ar morka tikrai neatstoja dantų šepetėlio ir dantų pastos su fluoru, kurie nuvalo apnašas, padeda dančiui remineralizuotis, jį sutvirtina.

Europos vaikų odontologų asociacija tyrimais įrodė, kad veiksmingiausias būdas išvengti ėduonies – du kartus per dieną valytis dantis dantų pasta su fluoru.

Žinoma, kol burnytėje vos vienas ar du dantukai, dažnai pakanka ir silikoninio šepetėlio ar švaraus audinio skepetaitės ir vandens. Kai dantų padaugėja, vaikutis pradeda valgyti įvairų maistą, gerti saldžius gėrimus, užkandžiauti, vertėtų rinktis dantų pastą su fluoru. Svarbu, kad dantukus valantį vaiką prižiūrėtų tėvai: pamažu mokytų pastą išspjauti, išsiskalauti burnytę ir pan.

4. Kelerių metų vaikas jau gali išsivalyti dantis pats, be tėvų priežiūros?

Rekomenduojama padėti išsivalyti dantukus vaikams iki 7–8 metų. Net jei atrodo, kad mažylis jau puikiai tvarkosi pats, iš tiesų taisyklingus riešo judesius, kurie reikalingi norint kokybiškai išsivalyti dantukus, vaikas gebės atlikti tik tada, kai jau mokės gražiai rašyti raideles, užsirišti batus. Todėl ikimokyklinukas gali valytis dantis pats, bet baigti tai daryti turėtų mama arba tėtis.

5. Dantų silantai – kas tai? Kuo jie naudingi dantukams?

Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Silantai subėgdami jas hermetiškai „uždaro“. Taip dantukai apsaugomi nuo ėduonies, juos tampa lengviau valyti.

Silantais dengiami tik nesugedę, visiškai išdygę nuolatiniai krūminiai dantys. Išdygęs dantukas visiškai mineralizuojasi ir sutvirtėja per 1–1,5 metų, todėl būtent šiuo metu apsauga jam pati svarbiausia.

Vos tik atsiradus šiai profilaktinei priemonei, dantukai silantais buvo dengiami visiems vaikams. Dabar rekomenduojama žvelgti į kiekvieną situaciją individualiai: įvertinti danties anatominę formą, ėduonies riziką ir kitus veiksnius.

Trumpai – ką daryti, kad vaikų dantukai būtų sveiki?

  • Lankytis pas vaikų odontologą bent kartą per pusmetį;
  • Valyti dantukus du kartus per dieną – ryte ir vakare;
  • Naudoti vaikams skirtą dantų pastą su fluoru;
  • Iki septynerių metukų dantukų valymą turi prižiūrėti tėveliai;
  • Laikytis mitybos režimo, pernelyg dažnai neužkandžiauti;
  • Vengti saldžių gėrimų, ypač naktį;
  • Jei odontologas rekomenduoja, dengti išdygusius nuolatinius krūminius dantukus silantais.