lt

Dantų protezavimas yra taikomas, kai nebe užtenka paprasto dantų plombavimo. Norint atkurti dantis bei sugrąžinti maksimalią kramtymo funkciją po traumos, audinių ligos, netaisyklingos dantų padėties, dantų protezavimas yra būtinas. Jis dar naudojamas norint restauruoti nuskilusius dantis ar juos sustiprinti bei pagerinti estetinį dantų vaizdą.

Dantų protezavimo rūšys

Šių laikų technologijos leidžia rinktis dviejų rūšių dantų protezavimą: fiksuotus arba išimamus protezus.

Fiksuoti dantų protezai gali būti:

  • Tvirtinami ant dantų implantų – mažas titaninis sraigtas yra įsriegiamas į žandikaulį, jis pakeičia danties šaknį. Po šios procedūros, prie implanto yra pritvirtinamas dirbtinis dantis. Su dantų implantais maksimaliai yra atkuriama kramtymo funkcija bei grąžinamas estetinis grožis;
  • Metalo keramikos, bemetalės keramikos, cirkonio oksido vainikėliai – naudojant vainikėlius, dantis yra apšlifuojamas, jam suteikiama reikalinga forma, padaromas antspaudas, pagal kurį bus gaminami laikini vainikėliai, o vėliau bus gaminamas nuolatinis protezas. Vainikėliai yra geras pasirinkimas, kai reikia apsaugoti dantį nuo lūžimo, sukurti atramą gretimiems dantims ar atkurti estetinį vaizdą;

Metalo keramikos vainikėliai – gaminami iš metalo, padengti keramika. Tvirti, panašūs į natūralius dantis ir pigesni, nei kiti vainikėliai. Tačiau dėl estetinio grožio trūkumo, jie labiau taikomi krūminių dantų protezavimui;

Bemetalės keramikos vainikėliai – gaminami iš porceliano, kuris yra laidus šviesai, todėl protezai suteikia natūralumo įvaizdį, dažniausiai jie naudojami priekinių dantų protezavimui bei su tinkama priežiūra tarnauja ilgą laiką;

Cirkonio oksido vainikėliai – kol kas patys moderniausi vainikėliai, gaminami iš cirkonio oksido. Šie protezai būna itin tikslūs, nes yra skenuojami nuo paruošto danties, todėl protezai atrodo lyg tikri dantys bei užtikrina maksimalų nešiojimo laiką, jie taip pat nesukelia dantenų uždegimo.

Dantų protezų tiltinės konstrukcijos – šios konstrukcijos siūlomos tuomet, kai pacientui trūksta vieno ar kelių dantų. Du dantys esantys šalia prarasto danties yra nušlifuojami ir prarasto danties ar dantų tarpas yra užpildomas protezu, tai reiškia, jog ant atraminių dantų yra pakabinamas dirbtinių dantų tiltas vadinamas tarpine dalimi. Tiltinė konstrukcija gali būti dedama ir ant implantų.

Išimami protezai būna:

  • Lanko atramos protezai – sudaryti iš dirbtinių dantų bei metalinės jungties. Šis dantų protezavimo būdas yra pranašesnis nei išimamos plokštelės, nes užima mažiau vietos, yra užfiksuojami specialiais užraktais, todėl yra patogesni bei stabilesni.
  • Dalinės arba pilnos plokštelės – šie išimami dantų protezai taikomi, kai trūksta daugelio arba visų dantų, tačiau naudojant plokštelę, kramtymo funkcija nėra pilnai atkurta, trūksta komforto bei stabilumo, todėl plokštelės pasirenkamos, kai nėra galimybės kitaip protezuoti dantų.

Dantų protezavimo eiga

Iki pačios dantų protezavimo procedūros, pacientas turi pereiti kelis etapus. Pirmiausia būna konsultacija, kurios metu, gydytojas apžiūri ir įvertina dantų būklę, situaciją, pasiūlo gydymo planus, nusprendžiamas galutinis gydymas. Tada padaroma visų dantų rentgeno nuotrauka, jei reikia yra sutvarkomi, plombuojami dantys, atliekama profesionali burnos higiena ar kitos procedūros, tada prasideda pats dantų protezavimas.