lt

Dantų tiesinimas (ortodontija) padeda kiekvienam pacientui atstatyti kreivus, nutolusius dantis, sutvarkyti sąkandžio problemas ar susigrūdusius dantis. Šias problemas lemia įvairios priežastys kaip traumos, paveldimumas, per anksti pašalinti pieniniai dantys ar žalingi įpročiai kaip kvėpavimas per burną.

Dantų tiesinimas yra svarbus, nes:

  • Kreivi, susigrūdę dantys apsunkina burnos higieną, todėl dėl netinkamos priežiūros atsiranda ėduonis, periodontas;
  • Netaisyklingas sąkandis suteikia didelį krūvį kramtymo raumenims ir sąnariui, todėl greičiau dėvisi, dilsta dantys, atsiranda veido asimetrija;
  • Dėl netaisyklingai išsidėsčiusių dantų, atsiranda nepasitikėjimas, kompleksai;
  • Netaisyklinga dantų padėtis ar būklė, neleidžia teisingai atlikti implantacijos ar estetinio plombavimo procedūrų.

Vyrauja klaidinga nuomonė, jog dantis tiesinti gali tik vaikai arba paaugliai, tačiau iš tiesų, dantis galima tiesinti nepaisant amžiaus. Nors kaulas su amžiumi darosi vis mažiau plastiškas, tačiau sudarius tinkamą dantų tiesinimo planą, tiesius dantis gali turėti visi.

Pagrindiniai dantų tiesinimo metodai

Dantų tiesinimas yra atliekamas įvairiais metodais. Jis gali būti atliekamas pasitelkus įvairiarūšius breketus, tiesinamąsias dantų kapas, įvairias plokšteles, funkcinius, išorinius tempimo, retencinius ar gomurio plėtimo aparatus ir t.t. Gydymo būdas yra parenkamas gydytojo, kuris įvertina dantų būklę, poreikius ir galimybes.

Breketai – tai itin puikus metodas tiesinti dantis, nes breketai yra pritvirtinami prie dantų ir neišimami visą gydymo laikotarpį. Gydymas pradedamas sudygus visiems nuolatiniams dantims, tinkantis ir vyresnio amžiaus žmonėms. Breketai yra kelių rūšių:

  • Metaliniai breketai – patvarūs, tinkami gydyti net ir sudėtingiausius atvejus, prieinama kaina. Vienas iš populiariausių pasirinkimų, nors ir trūksta estetinio grožio;
  • Keramikiniai breketai – estetiški, ne itin pastebimi, aukštos kokybės bei komfortiški, nebraižo gleivinės ir nekeičia spalvos. Populiarūs suaugusiųjų tarpe, turi aukštesnę kainą;
  • Beligatūriniai breketai – modernūs breketai, turintys specialius užraktus, kurių pagalba breketai ir ortodontinė viela yra sujungiami į vientisą lanką. Dėl konstrukcijos, sumažėja trintis, dantys veikiami labiau prisitaikančios jėgos, todėl gydymas yra trumpesnis, reikia mažiau vizitų pas odontologą.
  • Vidiniai, liežuviniai breketai – estetiškiausia breketų rūšis, nes tvirtinami ant vidinės dantų pusės, tačiau šie breketai tinka ne visiems. Jie dažnai apsunkina burnos higieną ir kalbėjimą, turi aukštą kainą.

„Invisalign“ kapos – skaidrios dantų tiesinimo kapos, gaminamos pagal paciento dantų atspaudus. Tai ortodontijos naujovė, pasižyminti estetika, nes jos praktiškai nepastebimos, yra komfortiškos, nesukeliančios skausmo, svarbu paminėti, jog kapos yra išimamos, todėl patogu rūpintis dantimis ir mėgautis maistu. Dantų tiesinimas trunka mažiau nei metus.

Plokštelės – jos yra gaminamos kiekvienam pacientui individualiai, dažniausiai naudojamos vaikų ir paauglių dantų tiesinimui, sąkandžio korekcijoms. Šis ortodontinis gydymo metodas užkerta kelią veido asimetrijai. Retencinės plokštelės gali būti naudojamos naktimis, po dantų tiesinimo breketais. Jas galima bet kada išsiimti, nedidelė kaina, tačiau tinka tik lengvesniems atvejams.

Dantų tiesinimo bei gydymo trukmė

Ortodontinio gydymo trukmė visada priklauso nuo paciento amžiaus bei būklės sudėtingumo. Žinoma, taip pat prisideda pačio paciento vizitų dažnumas pas gydytoją, gydymo plano laikymasis. Vidutiniškai gydymas trunka nuo 1,5m. iki 2m., tačiau nesilaikant rekomendacijų bei gydymo plano, laikotarpis gali prailgti.