lt

Dantų protezavimas – vienas moderniausių ir populiariausių dantų atkūrimo būdų. Dėl šiuolaikinių technologijų protezai beveik nesiskiria nuo natūralių dantų, o procesas – neskausmingas. Šis būdas taikomas tada, kai pacientas netenka vieno ar kelių dantų dėl traumų, ligų ar kitų atvejų ir jų negalima atkurti plombuojant. Tokiu būdu dantų protezavimas leidžia atkurti pavienius dantis ar net jų grupes, o naudojamos keramikos masės leidžia pilnai atstatyti sąkandžio, kramtymo funkcijas bei estetinį vaizdą.

Dantų protezavimas gali būti atliekamas įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau svarbu atsižvelgti į dantų būklę ir paciento poreikius. Dantų protezai paprastai skirstomi į dvi grupes: fiksuotus (neišimamus) – įklotai ir užklotai, keramikos laminatės, dantų vainikai, tiltai, protezai ant implantų; ir išimamus – plokštelės, elastinės plokštelės ir atraminiai lanko protezai.

Dantų protezavimas fiksuotais protezais yra dažniausiai taikomas dantų atkūrimo metodas, leidžiantis atstatyti kramtymo efektyvumą ir estetinį vaizdą. Įklotai ir užklotai skirti apsaugoti šoninių dantų kramtomąjį paviršių. Šis būdas užtikrina ilgaamžę ir estetišką restauraciją, nes naudojamos patvarios medžiagos – keramika arba metalas. Keramikos laminatės yra keramikinės dantų plokštelės, tvirtinamos prie išorinio danties paviršiaus. Šis būdas taikomas dažniausiai dėl estetinių poreikių – pakoreguoti dantų formą ar spalvą.

Dantų vainikai taikomi esant didesniam defektui – kai dantys pažeisti ir būtinas restauravimas. Šiuo metodu dantis yra nušlifuojamas ir ant jo uždedamas natūraliai atrodantis vainikėlis, apgaubiantis visą dantį. Dantų tiltai yra skirti atstatyti vietas, kuriose nėra vieno ar kelių dantų, atkuriamos estetikos, fonetikos, kramtymo funkcijos. Šiuo protezavimo metodu nušlifuojami du greta esantys dantys, o prarasto danties tarpas yra užpildomas protezu.

Protezai ant implantų yra pažangiausias metodas atstatyti dantis, nes pilnai atkuriamos visos danties funkcijos ir nepažeidžiami, nešlifuojami šalia esantys dantys. Procedūros metu į kaulą, esantį trūkstamo danties vietoje yra įsriegiamas implantas, o ant jo dedama karūnėlė.

Jei nėra galimybės rinktis fiksuotus dantų protezus, išimami dantų protezai taip pat puikus pasirinkimas, o didžiausias privalumas – nedidelė kaina. Paprastai toks protezavimo būdas taikomas pacientams, galintiems atlaikyti didesnį krūvį kramtymo metu. Plokštelės dedamos tada, kai pacientas turi didelių dantų defektų, dėl kurių negalima atlikti implantacijos. Tokie protezai suteikia galimybę atstatyti dantis tiek viršutiniame, tiek apatiniame žandikauliuose.

Elastinės plokštelės yra patogesnės už įprastas, gaminamos minkštu elastiniu pagrindu ir nuo burnos šilumos gali lengviau prisitaikyti ir prisitvirtinti burnoje.

Lanko atraminiai protezai turi plonas metalines juosteles, kurių pagalba prie likusių dantų tvirtinasi apkabėlėmis ir užraktais, todėl pasižymi geresne fiksacija.

Norint atlikti dantų protezavimą fiksuotais ar išimamais protezais, būtina pasikonsultuoti su specialistu, jis parinks tinkamą protezavimo būdą ir sudarys gydymo planą. Pastarajame yra išsamiai aptariama dantų būklė, atkūrimo būdai, gydymo trukmė ir finansiniai aspektai. Šiuolaikinės naujausios technologijos padeda pagaminti protezus, pilnai atitinkančius standartus bei kliento poreikius.

Dantų Harmonija