lt

Dantų protezavimas yra tiesiog neatsiejamas nuo moderniųjų technologijų, kurios suteikia galimybę pagaminti protezus, atitinkančius visus estetinius bei funkcinius reikalavimus. Tai yra viena populiariausių paslaugų, kurių pageidauja odontologijos klinikų pacientai. Protezavimas paprastai yra neišvengiamas netekus danties, nukentėjus dėl traumos arba tam tikros ligos ir panašiais atvejais, kai danties nebeįmanoma atkurti plombuojant.

Specialistai, užsiimantys ortopedine odontologija, neretai vadinami burnos architektais. Dantų rekonstravimo būdu specialistai atkuria burnoje trūkstamus dantis, pagerina esamų būklę. Protezas suteikia galimybę rekonstruoti tiek pavienius dantis, tiek jų grupes. Specialių keramikos masių dėka protezai tiek fizinėmis, tiek estetinėmis savybėmis yra labai artimi sveiko danties audiniui, taip pat atrodo išties estetiškai.

Dantų protezavimas paprastai yra atliekamas esant dideliems dantų audinių pažeidimams, kada tikro danties jau nebeįmanoma atkurti plombinėmis medžiagomis arba estetinio plombavimo būdu. Kiek dantų galima protezuoti, priklausys tik nuo paties paciento poreikio, kadangi skaičius nėra ribojimas. Šis dantų restauravimo metodas yra tinkamas ir priekinių, ir šoninių ar krūminių dantų srityse.

Kokios priemonės naudojamos šiuolaikiniame dantų protezavime?

Gydymo metodai visuomet yra parenkami atsižvelgiant į esamus paciento poreikius, lūkesčius bei norus. Yra dvi dantų protezų grupės: fiksuoti ir išimami protezai.

Fiksuoti protezai

Įklotai ir užklotai. Jie yra skirti apsaugoti šoninių dantų kramtomąjį paviršių arba tik jo dalį, taip pat likusias silpnąsias danties struktūras nuo galimo jų skilimo. Tokio pobūdžio restauracijos metu naudojamas metalas arba keramika, būtent todėl tai gali net iki 75 proc. padidinti paties danties tvirtumą. Svarbu paminėti ir tai, jog užklotu, kuris yra pagamintas iš keramikos, atrestauruotas mažo arba vidutinio dydžio danties vainikas niekuo estetiškai nesiskiria nuo natūralaus žmogaus danties.

Keramikos laminatės. Tai yra iki 0,3 – 0,5 mm storio dantų plokštelės, pagamintos iš keramikos, kurios specialiu cementu yra tvirtinamos prie išorinio danties paviršiaus. Jos puikiai tinka tiems, kurie nori pakoreguoti savo danties arba dantų spalvą, formą ar jų nudilimą.

Dantų vainikai. Jie apgaubia visą dantį iki pat dantenų krašto. Vainikai yra uždedami ant pažeisto danties bei yra gaminami tokio pat dydžio, atspalvio, formos kaip ir natūralūs dantys.

Tiltai. Jie yra naudojami tada, kai netenkama vieno arba net kelių greta augusių dantų. Gydymo metu ant atraminių dantų yra uždedamas dirbtinių dantų tiltas. Šio protezo dėka yra atkuriamos tokios dantų funkcijos kaip estetika, fonetika, yra tolygiai paskirstomos jėgos, skirtos kramtyti.

Protezai ant implantų. Jie yra naudojami tada, kai pacientas netenka vieno arba keletos dantų žandikaulyje. Jeigu yra pakankamas kaulo kiekis, tada į trūkstamo danties vietą yra tiesiog įsriegiamas implantas. Tai yra bene geriausias dalykas, kurį odontologai gali pasiūlyti savo pacientams, netekusiems dantų.

Išimami protezai

Plokštelės. Plokštelės suteikia galimybę atstatyti prarastus dantis viršutiniame ir apatiniame žandikauliuose. Jos priglunda prie alveolinio kaulo bei dantenų.

Elastinės plokštelės. Tai yra tokios plokštelės, kurios pasižymi lankstumu bei patvarumu, taip pat yra beveik nepastebimos ir žymiai geriau laikosi burnoje. Lyginant su tradicinėmis plokštelėmis, jos atrodo estetiškiau, taip pat yra patogesnės.

Lanko atraminiai protezai. Šie protezai yra fiksuojami prie likusių dantų apkabėlėmis bei užraktais. Lanko atraminių protezų pagrindinis bruožas yra tas, jog pasižymi trumpu adaptaciniu laikotarpiu ir geresne fiksacija.

 

Dantuharmonija.lt