lt

Dantų tiesinimas padeda susigrąžinti estetišką šypseną bei pasitikėjimo jausmą.

Dantų tiesinimas yra būtinas, kai pacientas turi kreivus, nutolusius dantis, netaisyklingą sąkandį, asimetrišką veidą ar apatinio žandikaulio sąnario problemų. Kai kuriais atvejais, dantų tiesinimas yra paruošiamasis procesas prieš dantų protezavimą. Ortodontines problemas dažnai lemia priežastys kaip kvėpavimas per burną, trauma ar netaisyklinga liežuvio padėtis.

Dantų tiesinimas yra puikus būdas išvengti diskomforto ir problemų, kurios pasirodo, kai dantys ilgą laiką nėra atstatomi, kelios iš jų yra:

  • Dantenų uždegimo rizika;
  • Paspartėja dantų dėvėjimosi procesas;
  • Atsiranda žandikaulio kaulo skausmai, nes kaulas yra išvien traumuojamas;
  • Dėl problemų su dantimis, nukrenta pasitikėjimas savimi;
  • Diskomfortas kalbant ar valgant.

Ką verta žinoti apie dantų tiesinimo procedūrą?

Dantų tiesinimo eiga bei trukmė priklauso nuo kelių faktorių kaip: dantų būklė, ortodontinė problema, finansinės paciento galimybės. Viskas prasideda nuo tyrimų bei problemos įvertinimo, tada sukuriamas gydymo planas bei aptariama kaina, gydymo trukmė. Žinoma, jei yra pažeistų, sugedusių dantų, jie yra sutaisomi bei atliekama burnos higiena. Gydymo trukmė priklauso nuo gydymo plano, jo laikymosi bei ortodontinės problemos, tačiau dažniausiai trunka nuo 1,5 iki2 metų, tačiau kai kuriais atvejais, gali trukti ilgiau.

Populiariausi dantų tiesinimo metodai

Dantų tiesinimas gali būti atliekamas įvairiais ortodontiniais aparatais, kurie yra skirstomi į dvi kategorijas: nuimamus (treineriai, plokštelė, kapos) bei nenuimamus (breketai, plėtikai).

Dantų breketai – tai nedidelės detalės, klijuojamos ant dantų paviršiaus ir sujungtos vielute. Šiuolaikinė ortodontija siūlo kelias breketų rūšis (vidiniai, metaliniai, beligatūriniai, keramikiniai). Breketai taikomi tik tuomet, kai yra sudygę visi dantys. Gydymo trukmė dažnai trunka iki 2 metų, kartais ilgiau. Apie breketų rūšis:

  • Vidiniai breketai – šie breketai dar kitaip vadinami liežuviniais, tvirtinami ant vidinės dantų pusės. Pasižymi estetiškumu, aukšta kaina bei tinka ne visiems. Dažnai apsunkina burnos higieną bei fonetinę funkciją;
  • Metaliniai breketai – dažniausiai pasirenkama breketų rūšis, dėl prieinamos kainos, tvirtumo bei veiksmingumo. Šie breketai padeda ištiesinti ir sunkiausius atvejus;
  • Beligatūriniai breketai – tai modernus breketai, leidžiantys pacientams džiaugtis greitesniu tiesių dantų rezultatu, trumpesniu laiku ortodonto kėdėje bei suteikiantys mažiau diskomforto. Su šiais breketais, dantų šalinimas yra retesnis, tačiau jie yra brangesni nei metaliniai breketai;
  • Keramikiniai breketai – ši breketų rūšis yra žinoma dėl estetiškos išvaizdos bei „nematomumo“ savybės, jie yra vizualiai nepastebimi. Šie breketai yra gana dažnas pasirinkimas suaugusiųjų tarpe ne tik dėl savo išvaizdos, tačiau ir dėl efektyvumo. Jie taip pat pasižymi komfortabilumu bei nebraižo gleivinės.

Treineriai – tai minkšti, ortodontiniai aparatai, padedantys ne tik ištiesinti kreivus pavienius dantis, bet ir padeda susitvarkyti su žalingais įpročiais kaip miegojimas išsižiojus, liežuvio laikymas netaisyklingoje padėtyje, kurie lemia netinkamą žandikaulių bei veido vystymąsi. Šie išimami aparatai taip pat sutvarko nedideles sąkandžio problemas. Tačiau treineriai dažniausiai yra rekomenduojami vaikams.

„Invisalign“ kapos – šiuo ortodontiniu aparatu dažnai yra koreguojami gilūs sąkandžiai bei tarpai tarp dantų. Jos yra itin komfortiškos, išimamos, todėl skirtingai nei su breketais, lengva palaikyti burnos higieną. Kapos taip pat yra skaidrios, plonos, dažnai nematomos aplinkiniams, todėl negriauna pasitikėjimo savimi jausmo. Dantų tiesinimui kapos nėra tinkamos, kai yra dideli sąkandžio ar dantų defektai, tuomet yra taikomi breketai.