Dantų protezavimas yra atliekamas dėl įvairių funkcinių, estetinių priežasčių. Norint atkurti ir turėti sveikus dantis, dantų protezavimas yra taikomas po dantų ėduonies, traumos, netaisyklingos dantų padėties bei siekiant atkurti fiziologinę kramtymo funkciją. Verta paminėti, jog šiuolaikinis protezavimas yra itin pažengęs, palyginus su ankstesniais laikais, kai protezai būdavo tik plokštelės ar metaliniai tiltai. Šiuolaikinis dantų protezavimas gali ne tik atkurti dantis, bet ir sugrąžinti visas funkcines, fonetines bei estetines funkcijas.
Ką reikia žinoti apie protezavimo rūšis?
Dantų protezavimas siūlo rinktis iš dviejų rūšių protezų: fiksuotų bei išimamų.
Fiksuoti dantų protezai nekelia diskomforto, jų nereikia išsiimti, todėl sukelia natūralumo bei patogumo jausmą. Protezai gali būti fiksuojami ant paciento dantų arba implantų.
Fiksuoti protezai yra šie:
- Pavieniai vainikėliai, karūnėlės – jie dažniausiai pasirenkami, kai yra stiprūs danties vainikėlio pažeidimai ar pačio danties formos, spalvos pakitimai. Jie taip pat naudojami kai reikia sukurti atramą gretimiems dantims ar atstatyti dantis su itin didelėmis dantų plombomis. Vainikėliai yra gaminami iš įvairių medžiagų:
- Cirkonio keramikos, oksido dantų vainikėliai – šie vainikėliai laikomi moderniausiais dantų protezavime. Jie pasižymi tvirtumu, skaidrumu, ilgaamžiškumu. Norint turėti kuo natūralesnį dantų įvaizdį, rekomenduojami šie vainikėliai dėl savo estetikos, natūralios išvaizdos bei skaidrumo. Jie taip pat nesukelia dantenų uždegimo bei yra skenuojami tiesiai nuo danties. Deja, dėl savo aukštos kokybės, pasižymi aukšta kaina;
- Bemetalės keramikos dantų vainikėliai – šie vainikėliai taip pat yra estetiški, tvirti ir ilgaamžiai. Dantų protezavimas šiais vainikėliais itin tinka priekinių dantų protezavimui, nes vainikėliai pasižymi laidumu šviesai bei natūralumu;
- Metalo keramikos vainikėliai – jie labiausiai tinkami krūminių dantų protezavimui, dėl estetikos trūkumo, tačiau taip pat yra naudojami pavienių dantų protezavimui. Jie yra mažesnės kainos bei yra itin tvirti.
- Dantų laminatės – tai plonos plokštelės, gaminamos iš skaidrios keramikos bei fiksuojamos specialiais cementais ant išorinio danties paviršiaus. Jos pasižymi estetiška danties restauracija: pakeičia danties spalvą, formą, uždengia tarpus tarp dantų bei sutvarko nedideles ortodontines problemas. Verta žinoti, jog nerekomenduojamos žmonėms su įpročiu stipriai griežti dantis ar su didelėmis ortodontinėmis problemomis.
Išimami protezai taikomi, kai žmogus yra netekęs dalies arba visų dantų, tačiau turi pakankamai, jog protezai galėtų laikytis. Jie pasižymi mažesne kaina, pakankamai greitu pagaminimu, tačiau juos reikia keisti kas kelis metu bei jie dažnai sukelia pacientui diskomfortą.
Išimami protezai gali būti:
- Pilnos arba dalinės plokštelės – jos netaikomos, kai yra visų arba daugelio dantų trūkumas. Jos taip pat pasižymi diskomfortu bei stabilumu. Neužtikrina maksimalios kramtymo funkcijos;
- Lanko atraminiai protezai – jie turi specialią konstrukciją ir yra gaminami liejimo būdu. Šie protezai dažniausiai siūlomi pacientams, kurių likusieji dantys yra tvirti, nepažeisti ligų ar ėduonies. Jie taip pat yra patogesni bei stabilesni nei plokštelės.