lt

Dantų tiesinimas – tai procedūra, kurios tikslas yra sukurti estetišką šypseną, apsaugoti dantis nuo dėvėjimosi, didesnio gedimo bei padeda išvengti ankstyvo dantų netekimo problemų, susijusių su netaisyklingu sąkandžiu.

Dantų tiesinimas yra taikomas, kai pacientas turi netaisyklingą sąkandį, kreivus, susigrūdusius dantis, tarpus tarp dantų, asimetrišką veidą ar apatinio žandikaulio sąnario problemų. Visa tai lemia skirtingos priežastys, tačiau dažniausiai pasitaikančios yra genetika, traumos, žalingi įpročiai, kaip kvėpavimas per burną, netaisyklinga liežuvio padėtis, rijimas.

Dantų tiesinimas padeda išvengti problemų, kurios atsirastų esant kreiviems dantims, kaip:

  • Dantų ėduonis, periodontitas;
  • Dantų nusidėvėjimas;
  • Veido asimetrija, smilkinio sąnario, apatinio žandikaulio problemos;
  • Kramtymo problemos;
  • Nepasitikėjimas, kompleksavimas, dėl išvaizdos

Dantų tiesinimas taip pat neturi amžiaus apribojimų, nors ir vyrauja klaidinga nuomonė, jog dantų tiesinimas būdingas tik vaikams ir paaugliams. Tiek vaikai, tiek vyresni žmonės gali turėti tiesius dantis, jei bus sudarytas tikslingas ir tinkamas gydymo planas.

Kokia yra dantų tiesinimo eiga?

Ortodontinis gydymas prasideda nuo paciento dantų būklės bei ortodontinės problemos įvertinimo, supažindinimo su gydymo planu, trukme bei kaina. Jei yra sugedusių dantų, jie yra gydomi, atliekama burnos higiena. Tada prasideda pasirinkta dantų tiesinimo procedūra. Gydymo trukmė priklauso nuo paciento ortodontinės situacijos sudėtingumo bei gydymo plano laikymosi. Dantų tiesinimas dažniausiai trunka nuo 1,5m. iki 2m., tačiau gali trukti ilgiau.

Pagrindiniai dantų tiesinimo metodai – ką pasirinkti?

Dantų tiesinimas gali būti atliekamas pasitelkus įvairius ortodontinius aparatus, tokius, kaip plokštelė, tiesinamosios kapos, breketai ar kiti aparatai.

Breketai – tai nenuimami ortodontiniai aparatai, kurie yra tvirtinami prie dantų paviršiaus. Šis gydymo būdas dažniausiai taikomas sudygus visiems nuolatiniams dantims. Breketai būna kelių rūšių:

1.Išoriniai breketai:

  • Tradiciniai senos kartos breketai – dažniausiai pasirenkama breketų rūšis. Pasižymi tvarumu, prieinama kaina. Tinkami tiesinti dantis net ir sudėtingiausiu atveju;
  • Naujos kartos Beligatūriniai breketai –. Jie yra estetiškesni, reikalauja retesnių vizitų pas gydytoją Gydymas šiais breketais komfortiškesnis, tačiau jie yra brangesni nei paprasti senos kartos breketai;
  • Keramikiniai breketai – šie breketai gali būti tiek naujos, tiek senos kartos. vis dažniau yra naudojami suaugusiųjų tarpe. Jie mažai pastebimi, nes spalva mažai skiriasi nuo įprasto danties. Jie yra komfortiški, estetiški nebraižo gleivinės, betturi aukštesnę kainą;

2. Liežuviniai, vidiniai breketai – jie yra tvirtinami ant vidinės dantų pusės, tačiau tinka ne visiems atvejams. Jie yra itin estetiški, nes yra visiškai nematomi

Treineriai  – tai minkštas, išimamas aparatas, kuris dažniausiai yra rekomenduojamas vaikams,, kurie turi sąkandžio ar dantų korekcijos problemą. Treineriai taip pat padeda išmokti kvėpuoti pro nosį, miegoti susičiaupus ir taisyklingai laikyti liežuvį.

Ortodontinės plokštelės 

Kapos – tai dantų tiesinimo būdas, kuris pasižymi yra mažiau matomas aplinkiniams. Kapos yra išimamos, tad lengva palaikyti burnos higieną bei gyventi komfortišką gyvenimą. Jomis koreguojamos  įvairios sąkandžio anomalijos. Tačiau pasitaiko klinikinių situacijų, kai parenkamas tinkamesnis būdas – gydymas breketais.