lt

Nors gali atrodyti, kad dantų tiesinimas pacientams atliekamas tik dėl estetinių priežasčių, o rimtas sveikatos problemas sukelia pažeisti ir prarasti dantys, tai ne visai tiesa. Dėl kreivų dantų taip pat gali atsirasti ilgalaikių pasekmių – išvalyti dantų apnašas ir tarpdančius daug sunkiau, dėl to ilgainiui gali formuotis uždegimas, be to, nelygūs dantys dėvisi netolygiai, vieniems tenka didesnė apkrova, kiti beveik nenaudojami.

Kiekvienas atvejis skirtingas. Kai kam dantų tiesinimas yra būtinas žingsnis, kai kam – pasirinkimas dėl estetinio vaizdo, todėl klinikos „Dantų harmonija“ odontologai ortodontai pasiruošę pacientams suteikti reikiamas konsultacijas ir informaciją dėl jų dantų būklės.

Kreivų dantų priežastys

  • Normalaus dantų dygimo sutrikdymas (pvz., per anksti ar per vėlai iškritę dantys)
  • Traumos
  • Paveldimumas
  • Žalingi įpročiai (pvz., netaisyklingas kvėpavimas)
  • Neteisinga dantų priežiūra

Kada dantų tiesinimas yra būtinybė?

  • Kreivi dantys gali kelti kalbėjimo sutrikimų.
  • Dėl netaisyklingo sąkandžio apsunkinamas kramtymas, tai gali kenkti virškinimo procesams.
  • Emocinis aspektas – kreivi dantys žmonėms gali iššaukti įvairių kompleksų, nepasitikėjimą savimi, ilgainiui tai gali išsivystyti į rimtas psichologines problemas.
  • Itin kreivus dantis sunku prižiūrėti, dėl besikaupiančių apnašų didėja uždegimo tikimybė.

Dantų tiesinimo būdai

Ortodontiniai aparatai skirstomi į dvi pagrindines grupes: nuimamus (dantų plokštelės, kapos) ir nenuimamus (breketai).

Dantų plokštelės Tai metaliniu lankeliu prie gomurio ir dantų prisitvirtinanti plastikinė plokštelė, kurioje įmontuoti sraigteliai, lankas ir spyruoklės. Jos rekomenduojamos jaunesnio amžiaus (7–12 metų) vaikams. Plokštelė yra išimama, ja paprasčiau taisyti dantų sąkandžio problemas.

Kapos gali būti pritaikomos kiekvienam pacientui pagal poreikius, jos beveik nepastebimos. „Invisalign“ kapos ortodontų laikomos viena efektyviausių šiuolaikinių dantų tiesinimo priemonių. Kitaip nei breketai, jos nekelia diskomforto, yra skaidrios. Kapomis tvarkomas sąkandis, atsikišę, pernelyg retai ar pernelyg tankiai suaugę dantys.

Breketai vis dar yra dažniausiai pasirenkamas dantų tiesinimo būdas, konkuruojantis su kapomis. Galima rinktis iš vidinių ir išorinių. Vidinių breketų privalumas – jie nepastebimi, nes tvirtinami vidinėje dantų pusėje. Išoriniai breketai – labiau tradiciniai, tvirtinami išorinėje. Galima rinktis metalinius arba keraminius, mažiau pastebimus ir natūralesnės spalvos. Dantys breketais gali būti tiesinami bet kokio amžiaus žmonėms. Priklausomai nuo situacijos, tiesinimas dažniausiai trunka iki kelerių metų.

Amžius – ne problema

Ortodontinis gydymas universalus – tinkamas įvairaus amžiaus pacientams. Pirmasis vizitas pas ortodontą rekomenduojamas, kai vaikui yra 8–9 metai, tada anksčiausiai galima nuspėti problemas ir pradėti jas spręsti. Jei gydymas tuo metu nereikalingas, kitą vizitą patariama planuoti tada, kai vaiko žandikaulis yra labiau susiformavęs.

Žinoma, kuo anksčiau pradedamas tiesinimas, tuo paprastesnis ir greitesnis jis yra, todėl optimaliausias amžius, kada specialistai pataria tiesinti dantis, yra iki 30 metų. Tačiau tai neturėtų išgąsdinti vyresnio amžiaus žmonių – su šiuolaikinėmis technologijomis ir metodais tiesinimas gali būti  veiksmingas bet kokiame amžiuje, tad klinika „Dantų harmonija“ laukia visų pacientų, kuriems kreivi dantys kelia diskomfortą ir prastina gyvenimo kokybę.