Net ir itin ankstyvame gyvenimo tarpsnyje galima susidurti su kreivų, taisyklingomis formomis nepasižyminčių dantų problema. Kreivi dantys ne tik neatrodo estetiškai, bet ir ilgainiui gali lemti įvairias, dantų funkcionalumui žalą keliančias ligas. Priežasčių, kodėl žmonės susiduria su kreivų dantų problema, yra daug. Neretai kreivi dantys susiformuoja dėl genetinių veiksnių. Žalingi įpročiai, tokie kaip per ilgas čiulptuko naudojimas ar rūkymas, taip pat daro įtaką netaisyklingoms dantų formoms. Per anksti iškritę pirmieji dantys bei įvairios patirtos traumos – dar kelios priežastys, dėl kurių gali susiformuoti kreivi dantys. Pasitelkiant tam tikrus odontologinius gydymo metodus, galima sukelti išorinę jėgą, kuri padeda reikiama kryptimi pastumti, pakreipti bei pasukti dantis ir tokiu būdu pašalinti kreivų dantų problemą.
Šiais laikais dantų tiesinimas gali būti atliekamas skirtingais metodais. Bene populiariausias ir dažniausiai priimamas sprendimas – dantų tiesinimas breketais. Kokios yra pagrindinės dantų breketų rūšys? Ir kokiais privalumais, o galbūt ir trūkumais jos pasižymi?
Metaliniai breketai – bene populiariausia, seniausiai naudojama protezų rūšis. Metaliniai breketai yra gaminami iš itin tvarios, nerūdijančio plieno medžiagos, todėl tokio tipo breketai itin atsparūs skilimams, lūžiams ar kitam mechaniniam poveikiui. Sąlyginai nedidelė kaina – dar vienas metaliniams breketams būdingas bruožas, dėl kurio ši breketųrūšis yra itin patraukli mažesnes finansines galimybes turintiems, ekonomiškiausio dantų tiesinimo metodo ieškantiems pacientams. Nors dantų tiesinimas metaliniais breketais tikrai efektyviai išsprendžia netaisyklingo sąkandžio bei kreivų dantų problemą. Dantų tiesinimo metaliniais breketais trukmė įprastai svyruoja nuo 1 – 2 metų, priklausomai nuo reikalingo gydymo.
Keraminiai breketai – šiek tiek brangesnė, tačiau estetiškenė metalinių breketų alternatyva. Keraminių breketų spalva pritaikoma prie dantų atspalvio, todėl viso gydymo metu galima džiaugtis beveik nepastebima dantų tiesinimo priemone. Pagrindinis keraminių breketų trūkumas – trapumas. Iš keramikos pagaminti breketai nėra tokie atsparūs mechaniniam poveikiui, todėl nešiojant keramines plokšteles reikia šiek tiek pakoreguoti savo mitybos įpročius ir vengti itin kieto, plokšteles galinčio pažeisti maisto. Neatsakingai nešiojant keraminius breketus, jie gali sulūžti.
Beligatūriniai breketai, lygiai taip pat kaip metalinės breketų versijos, yra gaminami iš metalo. Pagrindinis beligatūrinių breketų skirtumas – pažangesnis, mažiau diskomforto sukeliantis fiksavimo principas. Šie breketai turi specialų užraktą, kitaip vadinamą lanko fiksavimo mechanizmą. Šis užraktas viso gydymo eigoje atlieka dantų stūmimo funkciją, todėl dantų tiesinimas beligatūriniais breketais įprastai trunka trumpiau nei dantų tiesinimas kitos rūšies breketais. Lengvesnė breketų priežiūra – dar vienas, beligatūrinių breketų privalumas.
Kiekviena breketų rūšis turi savitų, tik jai būdingų teigiamų ir neigiamų bruožų. Vis tik, reikėtų prisiminti, kad ne visi dantų tiesinimo metodai yra pritaikyti visiems medicininiams atvejams, todėl savarankiškai pasirinkti optimaliausio breketų varianto beveik neįmanoma. Kuris dantų tiesinimo būdas yra efektyviausias, geriausiai gali patarti tik įdėmiai individualią dantų būklės situaciją įvertinęs gydytojas ortodontas.