lt

Kodėl nereikia bijoti dantų šaknų kanalų gydymo, kaip jo išvengti ir atpažinti, pasakoja odontologijos klinikos „Dantų harmonija“ gydytoja Rugilė Jonelienė.

Sovietinių laikų atsiminimas – nepakeliamas skausmas

Visi žinome – labiausiai žmonės odontologo kėdėje bijo skausmo. Tai baimė, nulemta praeities atsiminimų, kai dantys buvo gydomi be nuskausminimo ir be šiuolaikinių technologijų. Gydytojams odontologams pažįstamas toks scenarijus: pajutus pirmuosius simptomus delsiame kreiptis į gydytoją, ėduonis progresuoja, pažeidžia danties pulpą, o tada jau reikalingas danties šaknų kanalų gydymas – endodontija.

„Noriu visus nuraminti ir pabrėžiu, kad visuomet rekomenduojame taikyti vietinę nejautrą. Vaistai paprastai labai greitai suveikia ir viskas yra atliekama pacientui nejaučiant jokio skausmo, vienintelis diskomfortas yra adatos dūris ir po procedūros jaučiamas aplinkinių audinių nutirpimas: lūpos, liežuvio, skruosto“, – sako gydytoja.

Gydymo sėkmė siekia net 90 proc.

Išsaugoti ir kokybiškai sugydyti nuosavi dantys garantuoja ne tik efektyvų kramtymą, bet ir normalią kandimo jėgą bei pojūtį.

„Viskas tobulėja, endodontija taip pat. Pirmą kartą gydant danties šaknų kanalus, sėkmė gali siekti ir 90 proc. Pergydant, t. y. gydant antrą kartą, sėkmė yra iki 70 proc. – sako gydytoja. – Pasitelkus mikroskopą, danties šaknų kanalų vaizdas matomas daug tikslesnis, gydymas yra greitesnis ir efektyvesnis. Dažniausiai pakanka vieno vizito, tik labai sudėtingais atvejais ar esant stipriam uždegimui prireikia dviejų ar daugiau apsilankymų“, – teigia R.Jonelienė.

Kaip išvengti danties šalinimo?

Norint išvengti sudėtingo gydymo, reikia atkreipti dėmesį į savo burnos būklę. Kilus įtarimams apsilankyti pas specialistą, kad gydymas nebūtų sudėtingas ir laiku užkirstumėte kelią danties šalinimui.

Pasitaiko, kad vienas dantis tampa jautresnis karščiui ar šalčiui. Dėmesio, tai gali būti pulpito pradžia! Simptominis dantų kanalų uždegimas pasireiškia stipriu skausmu, dažniausiai kylančiu vakare. Gali būti sunku nurodyti, kurį dantį skauda. Kartais, net jeigu skausmingas yra viršutinis, gali atrodyti, kad skauda apatinį dantį.

Danties šalinimas rekomenduojamas kraštutiniu atveju, kai danties išgydyti neįmanoma. Dažniausiai tai nutinka, jei delsiama kreiptis į gydytoją odontologą. Jei infekcija iš dantų šaknų kanalų išplinta į aplinkinius audinius, jei ji pažeidžia apie danties šaknį esantį kaulą, gali susiformuoti pūlinys, kurio negydant gali susiformuoti cistos, kurias jau reikia šalinti chirurginiu būdu. Jei uždegimas išplinta, su dantimi gali tekti atsisveikinti.

Lėtinės infekcijos turi įtakos širdies ir kraujagyslių ligoms, aterosklerozei, sąnarių ligoms, taip pat onkologiniams susirgimams, diabeto eigai. Viršutiniame žandikaulyje, šoninių dantų srityje, dėl uždegimų, gali atsirasti sinusitas… Kitaip tariant, prasideda bėdų ratas, kurį geriausia stabdyti dar neįsibėgėjusį.

Pasitaiko, kad vienas dantis tampa jautresnis karščiui ar šalčiui. Dėmesio, tai gali būti pulpito pradžia!

Odontologės patarimai norint išvengti šaknų kanalų gydymo:

  1. Laikytis elementarios burnos higienos taisyklių: valyti dantis mažiausiai 2 kartus per dieną, naudoti tarpdančių siūlą.
  2. Bent kartą per metus, o geriausia – kas pusmetį, profilaktiškai apsilankyti pas odontologą, atlikti profesionalią burnos higieną.
  3. Nedelsti gydyti nedidelius korozinius dantų pažeidimus, kol jie dar yra negilūs ir infekcija neišplitusi.
  4. Pakeisti nekokybiškas, nehermetiškas dantų restauracijas (vainikėlius, plombas). Dėl jų atsiranda antrinis ėduonis ir mikroorganizmai per mikroplyšius gali patekti į pulpą.
  5. Labai dažnai kanalų uždegimas būna lėtinis, visiškai be simptomų ir pamatyti jį galima tik rentgeno nuotraukose, kai infekcija jau yra išplitusi apie danties šaknį. Todėl labai svarbu retkarčiais atlikti rentgenologinius tyrimus, pasidaryti panoraminę burnos nuotrauką.
  6. Nelaukti, kol danties skausmas taps nepakeliamas.