lt

Kapos ar breketai? Kurią dantų tiesinimo priemonę rinktis?

Atnaujinta: 12 kovo 2024

Kreivi, taisyklingomis formomis negalintys pasigirti dantys – estetinė problema, kuri ilgainiui gali sukelti ir rimtas dantų ligas. Pacientams, kurie nori pašalinti kreivų dantų trūkumą yra taikomas ortodontinis gydymas, kurio metu atliekamas dantų tiesinimas. Daugelis žmonių, kurie susiduria su dantų tiesinimo poreikiu, dažniausiai renkasi vieną iš dviejų dantų tiesinimo priemonių – breketus arba kapas. Tiek viena, tiek kita dantų tiesinimo priemonė tikrai efektyviai atlieka dantų tiesinimo funkciją, todėl šios priemonės pasirinkimas daugumai pacientų tampa nemenku iššūkiu. Trumpai aptarkime pagrindinius, dantų tiesinimo kapomis ir tiesinimo breketais, privalumus bei trūkumus.

Dantų tiesinimas kapomis: privalumai ir trūkumai

 Privalumai:

  • Dantų tiesinimo paskirtį atliekančios kapos įprastai yra gaminamos iš skaidrių, perregimų medžiagų, todėl tai yra beveik nepastebima, į akis visiškai nekrentanti dantų tiesinimo priemonė.
  • Lengva priežiūra. Kapos yra dantų tiesinimo priemonė, kurią, esant poreikiui, pacientas gali savarankiškai išsiimti ir įsidėti. Todėl rūpinantis burnos ertmės higiena, kapas galima nesudėtingai išsiimti ir kruopščiai išvalyti.
  • Kapos savo sudėtyje neturi jokių metalinių medžiagų, todėl jas naudoti patogu ir malonu. Kitaip nei kitos dantų tiesinimo priemonės, kapos įprastai nesukelia jokių nemalonių pojūčio burnos ertmėje.
  • Jokių mitybos suvaržymų. Jeigu tiesinimas yra atliekamas metaliniais breketais, pacientai breketų nešiojimo laikotarpiu susiduria su tam tikrais mitybos suvaržymais. Valgant kietą, sunkiai kramtomą maistą, breketai gali susidurti su įvairiais pažeidimais, todėl tokio maisto reikia vengti. Atliekant dantų tiesinimą kapomis, jokių mitybos suvaržymų nėra

 Trūkumai:   

  • Nuolatinis nešiojimas. Siekiant efektyvių dantų tiesinimo rezultatų, reikėtų nusiteikti, kad kapas galėsite išsiimti tik dviem atvejais – valgant arba jas valant.
  • Reguliarus išėmimas ir įdėjimas. Kapas reikia išsiimti prieš kiekvieną valgymą. Kai kurie pacientai jaučiasi nejaukiai, kai šiuos veiksmus reikia atlikti viešoje aplinkoje.
  • Priemonė, nepritaikyta sudėtingiems klinikiniams atvejams. Susiduriant su itin sudėtingais klinikiniais atvejais, dantų tiesinimas kapomis dažniausiai nėra toks efektyvus, kaip tiesinimas breketais.
  • Didesnės finansinės išlaidos. Dažnai, tačiau ne visais atvejais, dantų tiesinimas kapomis yra brangesnis ortodontinis gydymas nei dantų tiesinimas breketais.

Dantų tiesinimas breketais: privalumai ir trūkumai

Breketų privalumai: 

  • Plačios pritaikymo galimybės. Dantų tiesinimas breketais yra efektyvus ir tinkamas dantų tiesinimo metodas tiek susiduriant su standartiniais, tiek su itin sudėtingais klinikiniais atvejais.
  • Pasirinkimo galimybės. Breketai gali būti pačių įvairiausių rūšių – nuo standartinių, metalinių iki keramikinių ir pan. Todėl kiekvienas pacientas gali pasirinkti jo lūkesčius ir finansines galimybes atitinkančią dantų tiesinimo priemonę.
  • Neišimama dantų tiesinimo priemonė. Kitaip nei kapos, breketai yra neišimama, prie dantų visam dantų tiesinimo laikotarpiui pritvirtinama priemonė. Todėl pacientui jų nereikia išsiimti viešumoje. Taip pat tokios dantų tiesinimo priemonės neįmanoma pamesti.
  • Tvarumas. Nors nešiojant breketus reikėtų vengti labai kieto, sunkiai kramtomo maisto, tačiau iš esmės, visi kokybiški breketai yra itin tvarūs, atsparūs lūžiams ir skilimams.

Breketų trūkumai:

  • Sudėtinga priežiūra. Pasirinkus šią dantų tiesinimo priemonę, dantų priežiūra tampa šiek tiek sudėtingesne. Breketų konstrukcija įprastai reikalauja ilgesnio bei atsakingesnio dantų valymo proceso.
  • Mitybos suvaržymai. Nešiojant breketus, reikia vengti labai kieto, breketų konstrukciją galinčio pažeisti maisto. Taip pat rekomenduojama atsisakyti lipnaus, saldaus maisto, nes nešiojant breketus dantys yra šiek tiek labiau pažeidžiami.
  • Diskomforto pojūtis. Ypač nešiojant senos kartos, metalinius breketus, pacientai neretai jaučia nemalonius pojūčius burnos ertmėje. Metalinių breketų konstrukcija kartais remiasi į skruostus ar lūpas, o tai sukelia papildomą diskomfortą. Vis tik, pasirinkus naujesnės kartos beligatūrinius breketus, šių trūkumų tikrai galima išvengti.

Svarbiausia atsiminti, jog tiek dantų tiesinimas kapomis, tiek breketais yra tikrai efektyvūs ir saugūs dantų tiesinimo metodai. Taigi, pasikonsultavus su gydytoju-ortodontu bei išsikėlus konkrečius reikalavimus, tikrai nesudėtingai priimsite optimaliausią sprendimą.