lt

Ar galima atlikti dantų implantaciją vaikams?

Atnaujinta: 4 kovo 2024

Nors su dantų netekimo problema dažniausiai tenka kovoti vyresnio amžiaus pacientams, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai su šia problema susiduria ir vaikai. Žaisdami krepšinį, futbolą ar užsiimdami kita mėgstama veikla, vaikai neretai patiria mažesnes ar didesnes traumas. Viena nemaloniausių – išmuštas dantis. Trumpai aptarkime, kokie dantų atkūrimo metodai labiausiai tinka vaikams? Ir kokios dantų atstatymo procedūros gali būti atliktos ne visiems, o tik tam tikro amžiaus sulaukusiems vaikams?

Dantų implantavimas – efektyvus, tačiau ne visiems vaikams tinkamas dantų atkūrimo būdas

Bene visi odontologai dantų implantavimą apibūdina kaip patį patikimiausią ir kokybiškiausią dantų atkūrimo metodą. Sėkmingai atlikus dantų implantavimą, kiekvienas pacientas gali džiaugtis nepriekaištingu galutiniu rezultatu, kuris tiek estetiniu, tiek funkciniu atžvilgiu visiškai prilygsta natūraliems dantims. Deja, tačiau šis dantų atkūrimo metodas nėra tinkamas visiems mažiesiems pacientams. Jeigu dantų implantacija yra atliekama itin jaunam pacientui, dantų implantas gali trukdyti žandikaulio formavimosi procesams. Todėl pacientams, kurių žandikaulis dar nėra pilnai susiformavęs, dantų implantavimas nėra pats geriausias sprendimas. Įprastai teigiama, jog dantų implantacija gali būti atliekama bent 15 metų sulaukusioms mergaitėms ir 17 metų sulaukusiems berniukams. Žinoma, siekiant tikrai saugaus ir efektyvaus dantų implantavimo, kiekvieną atvejį reikėtų įvertinti individualiai.

Vaikams tinkamos dantų implantavimo alternatyvos

Greičiausiai nei vienas, tinkamo amžiaus dantų implantacijai nesulaukęs vaikas, nenori gyventi su tuščiomis ertmėmis burnoje tol, kol sulauks reikiamo amžiaus. Tokiu atveju, protingiausia būtų pasinaudoti kitomis, dantų atkūrimo alternatyvomis. Viena iš jų – išimami daliniai protezai. Prie tokio protezo, pagal poreikį, gali būti pritvirtintas vienas ar net keli dirbtiniai dantys, kurie puikiai padeda užmaskuoti prarastu dantų problemą. Šį dantų atkūrimo metodą galima naudoti kaip laikiną problemos sprendimo būdą, kurį, sulaukus reikiamo amžiaus, galima sėkmingai pakeisti dantų implantavimo metodu. Taip pat galima naudoti vadinamus fiksuotus tiltelius. Vis tik, reikėtų nepamiršti, kad pasirinkus šį dantų atkūrimo metodą, odontologas turės nušlifuoti šalia tuščios ertmės esančius dantis, todėl šis dantų atkūrimo būdas gali sukelti žalos kitų dantų būklei. Tuščias ertmes efektyviai galima užmaskuoti ir kitais būdais – sakykim, nešiojant breketus. Jeigu Jūsų vaikas susiduria su kreivų dantų ar netaisyklingo sąkandžio problema ir jam reikalingi breketai, prie breketų konstrukcijos gali būti sumontuotas dirbtinis dantis, kuris efektyviai užmaskuos tuščią tarpą.

Ar saugu nedaryti nieko ir tiesiog laukti dantų implantacijai tinkamo amžiaus?

Iš esmės, nei vienas iš pateiktų dantų atkūrimo metodų tikrai nesuteiks tokio gero dantų atkūrimo rezultato, kaip dantų implantavimas. Todėl šios alternatyvos turėtų būti naudojamos tik laikinai, kol vaikui bus galima saugiai atlikti dantų implantaciją. Kartais tėveliai nusprendžia neieškoti jokių dantų atkūrimo alternatyvų ir tiesiog palaukti, kol jų vaikas sulauks amžiaus, tinkamo dantų implantacijai. Vis tik, toks sprendimas nėra labai geras. Tuščios ertmės burnoje gali sukelti didesnę uždegimų bei įvairių infekcijų tikimybę. Taip pat jos gali neigiamai paveikti greta esančių dantų formas. Jeigu traumą patyrė ne visiškai mažas, o jau paauglystės amžiaus sulaukęs vaikas, tušti tarpai burnos ertmėje jam gali sukelti ir nemažai kompleksų, nes paaugliai tikrai labai didelį dėmesį skiria savo išvaizdai ir jautriai reaguoja į bet kokią, aplinkinių kritiką. Todėl vieną ar kitą, laikiną dantų atkūrimo metodą tikrai rekomenduojama pritaikyti kiekvienam vaikui, dėl tam tikrų priežasčių netekusiam vieno ar kelių dantų.