lt

Kokiais būdais galima atkurti prarastus dantis?

Atnaujinta: 4 gruodžio 2023

Vieno, kelių ar net visų dantų netekimas – itin nemaloni problema, su kuria gali susidurti kiekvienas žmogus. Netekus danties suprastėja ne tik kramtymo ar kalbėjimo funkcijos, bet ir žmogaus psichologinė būklė bei gyvenimo kokybė. Dantų netekęs žmogus kompleksuoja dėl savo išvaizdos, negali drąsiai šypsotis ar laisvai bendrauti su žmonėmis. Netekus daugiau dantų, ilgainiui pasikeičia ir žmogaus veido bruožai, neretai jis atrodo senesnis nei yra iš tiesų. Laimei, šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti toli gražu ne vieną efektyvų dantų atkūrimo metodą. Kokiais būdais galima atkurti prarastus dantis? Koks dantų atkūrimo būdas yra efektyviausias? Ir koks metodas yra finansiškai palankiausias? Trumpai palyginkime skirtingus dantų atkūrimo būdus.

Dantų atkūrimas implantais

Dantų implantai  – efektyviausias, kokybiškiausias ir ilgaamžiškiausias dantų atkūrimo metodas. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog dantų implantavimas yra itin brangi odontologinė– chirurginė procedūra, tačiau reikėtų objektyviai įvertinti tai, jog kokybiški dantų implantai neretai tarnauja visą žmogaus gyvenimą.

Dantų implantų privalumai:

 • Komfortas ir stabilumas. Dantų implantais 100% atkuriamas kramtymo efektyvumas. Pasirinkus šį dantų atkūrimo metodą, pacientas išvengia svetimkūnio pojūčio burnos ertmėje, ko paprastai nepavyksta išvengti pasirinkus kitą dantų atkūrimo būdą.
 • Nepriekaištinga estetika. Implantais atkuriami dantys atrodo visiškai taip pat, kaip natūralūs dantys.
 • Ilgaamžiškumas. Tinkamai prižiūrimi dantų implantai savo funkcionalumo nepraranda dešimtmečiais, o neretai ir visą žmogaus gyvenimą.
 • Jokios įtakos gretimiems dantims. Naudojant šį dantų atkūrimo būdą, greta esančių dantų nereikia šlifuoti, todėl jie išlieka nepažeisti.

Dantų implantų trūkumai

 • Didelė kaina. Kokybiški dantų implantai tikrai reikalauja nemažų investicijų. Vis tik, akivaizdūs dantų implantų privalumai tikrai nusveria dantų implantavimo procedūros kainą.
 • Ne visiems tinkantis sprendimas. Dantų implantavimo negalima atlikti jaunesniems nei 16 metų pacientams, nes jų žandikauliai dar nėra pilnai susiformavę. Taip pat dantų implantavimas nėra rekomenduojamas tam tikromis lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms.

Dantų atkūrimas išimamais protezais

Dantų atkūrimas išimamais protezais yra pats ekonomiškiausias dantų atkūrimo būdas. Prarastus dantis atkuriant tokiu metodu, dažniausiai naudojami lankiniai protezai ir plokštelės.

Išimamų protezų privalumai:

 • Maža kaina. Tai pati pigiausi dantų atkūrimo technologija. Todėl žmonėms, kurie negali sau leisti kokybiškesnio dantų gydymo, verčiau rinktis tokį dantų atkūrimo metodą, nei jokio.
 • Greitas rezultatas. Išimamų protezų gamybos procesai nėra sudėtingi, todėl tokio tipo dantų atkūrimo priemonės yra pagaminamos labai greitai.
 • Protezų rūšies pasirinkimo galimybės. Protezai yra gaminami iš skirtingų medžiagų. Atsižvelgiant į finansines galimybes, bei pageidaujamą estetinį rezultatą, galima pasirinkti bet kokią protezų rūšį.

Išimamų protezų trūkumai:

 • Naudojant išimamus protezus, įprastai juntamas svetimkūnio pojūtis burnos ertmėje. Išimami protezai neretai daro įtaką ir tarties sutrikimams. Valgant ar juokiantis, jie gali netikėtai iškristi.
 • Trumpa tarnavimo trukmė. Dantų atkūrimas išimamais protezais tikrai nėra ilgalaikis sprendimas. Išimami protezai greitai dėvisi. Juos reikia reguliariai atnaujinti arba pakeisti naujais.
 • Išimami protezai nėra stabilūs. Naudojant šio tipo protezus neretai reikia pakoreguoti savo valgymo įpročius, vengti kieto, sunkiau kramtomo maisto.

Dantų atkūrimas tiltiniais protezais

Dantų atkūrimas neišimamais protezais – dar vienas, populiarius dantų atkūrimo metodas, kurį galima laikyti tarpiniu variantu tarp dantų implantavimo ir dantų atkūrimo išimamais protezais.

Neišimamų protezų privalumai:

 • Optimali kaina. Dantų atkūrimas neišimamais protezais yra pakankamai kokybiškas dantų atkūrimo metodas, reikalaujantis mažesnių finansinių išlaidų nei dantų implantavimas.
 • Lyginant su išimamais, neišimami protezai yra žymiai stabilesni bei patikimesni. Jie nesuteikia tokių nepatogumų, kaip išimami protezai. Taip pat jie negali iškristi.
 • Greita procedūra. Dantų atkūrimas tiltiniais protezais – viena operatyviausių dantų atkūrimo procedūrų.

Neišimamų protezų trūkumai:

 • Neigiamas poveikis gretimiems dantims. Atliekant šią procedūrą, reikia šlifuoti šalia tuščios ertmės esančius sveikus dantis.
 • Sudėtinga priežiūra. Pasirinkus šį dantų atkūrimo metodą, reikia itin kruopščiai rūpintis burnos higiena. To nepadarius – po dantų tiltu ims kauptis maisto likučiai, kurie sukels atraminių dantų ėduonį.
 • Papildomų išlaidų rizika. Tiltelio priežiūra yra pakankamai sudėtinga. Sugedus vienam iš atraminių dantų, įprastai reikia keisti visą tiltelį, o tai reikalauja neplanuotų finansinių išlaidų.