Dantų tiesinimas (ortodontija)

Dantų tiesinimas (ortodontija)

Odontologai ortodontai tiesina kreivus dantis ir gydo netaisyklingą sąkandį. Šiame gydymo procese naudojami ortodontiniai aparatai skirstomi į nuimamus (dantų plokštelės, kapos) ir nenuimamus (breketai).

MŪSŲ SPECIALISTAI

Kreivų dantų priežastys
Kreivų dantų pasekmės
Tinka ir suaugusiems
Dantų tiesinimas breketais
Breketų rūšys
Vidinių breketų privalumai
Dantų šalinimas
Mikroimplantai
Dantų tiesinimas plokštelėmis
Dantų tiesinimas kapomis
Kaina
Dantų priežiūra su breketais
Po breketų klijavimo

Kreivų dantų priežastys

 • Paveldimumas.
 • Žalingi įpročiai (nuolatinis netaisyklingas kvėpavimas per burną, per ilgas čiulptuko naudojimas).
 • Sutrikdytas normalus dantų dygimas (per anksti iškritę pieniniai dantys).
 • Traumos.

Kai kuriais atvejais dantys būna stambesni už žandikaulį arba vaikystėje vyksta netaisyklinga dantų kaita iš pieninių į nuolatinius – tada jiems trūksta vietos, formuojasi nelygios dantų eilės. Jei tėvai laiku neišmoko vaiko prižiūrėti dantų, jie ima gesti. Nemažai tėvų įsitikinę, kad pieninių dantų gedimas ir jų pašalinimas yra menka problema, nes greitai išauga kiti – nuolatiniai. Tačiau tokie klaidingi įsitikinimai vėliau gali virsti vaiko sąkandžio sutrikimais.

Dantys – tai harmoninga sistema. Mūsų vaikų pieninius dantis nuolatiniai keičia ne atsitiktinėse vietose, o pagal tam tikrą tvarką. Jei nuolatinis dantis išdygsta per anksti ir savo vietoje, jis jokių dantų sandaros pakitimų nesukelia. Tačiau per anksti iškritus pieniniam dančiui, gali sutrikti tvarkinga dantų kaita. Dėl to vėliau gali pritrūkti vietos kitiems dantims – jie ima augti kreivi, susiformuoja nelygios dantų eilės. Be to, šiandien mūsų dantys dirba nepalyginamai mažiau, nei tolimų mūsų protėvių: valgome išvirtą, sumaltą, pernelyg minkštą maistą. Tai taip pat trikdo tinkamą mūsų vaikų dantų eilių formavimąsi.

Nesvarbu, kas nulėmė dantų eilių nelygumus ir netaisyklingą sąkandį, pasitelkę šiuolaikines technologijas, mūsų gydytojai ortodontai visus šiuos defektus ištaiso. Dantis nėra nejudamai suaugęs su žandikauliu – jo šaknis su kauline duobute jungiasi tampriais raiščiais, kurie leidžia dančiui valgymo metu nepastebimai spyruokliuoti ir išvengti per didelės kramtymo apkrovos. Būtent šių raiščių dėka dantis gali judėti kaule. Dygdami dantys juda savaime. Veikiant išorinei jėgai mes taip pat galime dantį pastumti, pasukti ar pakreipti. Ši dantų savybė išlieka visą gyvenimą, todėl jie gan lengvai pasiduoda nelygumų ir netaisyklingo sąkandžio korekcijai.

Kreivų dantų pasekmės

Pagrindinės pasekmės, kurias gali sukelti kreivi dantys:

 • Tarp kreivų dantų kur kas dažniau atsiranda dantų ėduonis. Maisto likučiai prilimpa prie jų paviršių, užstringa tarpdančiuose, juos sunkiau išvalyti. Visa tai gali sukelti kariesą ir dantenų uždegimą.
 • Kreivus dantis prižiūrėti ir gydyti daug sudėtingiau, nei tvarkingas jų eiles. Jeigu reikia įsodinti implantą į kreivo danties vietą, greičiausiai, prieš tai reikės išlygiuoti šalia esančius „kaimynus“, todėl geriausia juos tiesintis iš anksto, o ne iškilus konkrečiai problemai.
 • Jeigu jūsų sąkandis taisyklingas, dantys prilaiko vieni kitus tarsi atramos ir, valgant, kramtymo krūvis pasiskirsto tolygiai. Kai sąkandis netaisyklingas, apkrova pasiskirsto netolygiai – vieni dantys šiek tiek „tinginiauja“, o kiti „dirba“ už du. Dėl per didelio krūvio atsiranda daug didesnė tikimybė prarasti dantis – jie greičiau dėvisi, gali nuskilti ar net nulūžti.
 • Netaisyklingas sąkandis ir nelygūs dantys gali tapti kliūtimi kokybiškam dantų protezavimui. Kreivi dantys apsunkina dantų implantų įsodinimą, tiltų uždėjimą arba padaro šiuos gydymo procesus neįmanomus. Tokiu atveju pirmiausiai dantys yra tiesinami ir tik po to implantuojama, dedamas tiltas. Svarbu ir tai, kad jei esate vyresnio amžiaus, ištiesinti dantis gali užtrukti ilgiau, todėl nerekomenduojame delsti.
 • Kai kuriais atvejais dėl netaisyklingo sąkandžio žmogus negali kokybiškai sukramtyti maisto ir tai gali tapti skrandžio bei virškinimo trakto ligų priežastimi.

Tinka ir suaugusiems

Ortodontinis gydymas tinkamas tiek jums, tiek ir jūsų vaikams. Pirmą kartą atveskite vaiką pas ortodontą jo 8-aisiais ar 9-aisiais gyvenimo metais. Įvertinę situaciją mes nuspręsime, ar reikalingas gydymas. Jei taip, tuomet pasakysime ar gydymą reikėtų pradėti nedelsiant, ar verta palaukti tinkamesnio laiko, pavyzdžiui, apsilankyti po kelerių metų, kai žandikaulis bus labiau susiformavęs.

Paaugliai, suaugusieji ir vyresnio amžiaus žmonės taip pat gali tiesinti dantis. Taikant šiuolaikines technologijas, tiesinimas yra veiksmingas. Jei esate vyresnio amžiaus, prieš šias procedūras įvertinsime dantų būklę – nustatysime, ar nėra periodonto bei kitų tiesinimą sunkinančių ligų.

Dantų tiesinimas breketais

Breketų (kitaip – kabės) paskirtis – dantų tiesinimas, sąkandžio koregavimas. Juos tvirtiname visam gydymo laikotarpiui ir neišimame iš burnos. Breketus galima nešioti nuo tada, kai išdygsta visi nuolatiniai dantys. Ypatingo apribojimo dėl amžiaus nėra. Įprastai gydymas trunka kelis metus, tačiau būna išimčių, todėl geriausia kreiptis asmeninei konsultacijai.

Kada reikėtų pradėti nešioti breketus? Į šį klausimą jums atsakysime po individualios apžiūros ir konsultacijos, įvertinę sąkandį, bendrą dantų būklę bei numatę tolimesnį gydymą, jeigu jis yra reikalingas (pvz., dantų implantavimas).

Gydymo nenuimamais ortodontiniais aparatais (breketais) pradininku laikomas amerikietis ortodontas Edward Angle, ištobulinęs ir pritaikęs šią sistemą, kuri naudojama jau beveik šimtą metų.

Breketai – tai sudėtingos formos ir konfigūracijos aparatas, kuris turi būti pagamintas labai tiksliai. Jie klijuojami ant kiekvieno danties priekinio arba vidinio paviršiaus specialia plomba. Judėjimo jėgas sukuria lankas, jungiantis breketus. Jų judėjimą – kiek pasukti, į kokią pusę ir kiek palenkti dantis – kontroliuoja mūsų gydytojai ortodontai. Taip sukuriamos mažos nepertraukiamos jėgos, kurios nuolat veikia kreivą dantį (ar kelis dantis) ir verčia jį (ar juos) keisti savo padėtį.

Breketų rūšys

Breketai skirstomi į dvi pagrindines kategorijas: vidiniai ir išoriniai.

Vidiniai breketai laikomi aukštuoju šiuolaikinės ortodontijos pilotažu. Jie vadinami įvairiai: vidiniais, liežuviniais, ligvaliniais ar, tiesiog, nematomais. Juos tvirtiname prie vidinių dantų paviršių iš liežuvio pusės, tad niekas net neįtars, kad jūsų burnoje yra dantis koreguojantis įtaisas! Vidiniai breketai gaminami individualiai pagal jūsų dantų antspaudus, iš specialaus lydinio. Jie itin ploni ir plokšti, todėl optimaliai priglunda prie jūsų dantų vidinio paviršiaus.

Išorinius breketus galima suskirstyti į naujosios „kartos“ (beligatūrius) ir senosios „kartos“ (tadicinius) breketus. Abiem atvejais jie gali būti metaliniai arba keraminiai.

Metaliniai breketai buvo visų breketų pradininkai, bet laikui bėgant jie sparčiai tobulėjo, keitė savo išvaizdą ir ypatybes. Šiuolaikiniai metaliniai breketai ir jų lankai gaminami iš daugybės skirtingų metalų lydinių. Tai užtikrina geras gydomąsias savybes ir garantuoja, kad jie nekeis spalvos visą gydymo laikotarpį. Dabartinės metalinių breketų sistemos yra saugios, negadina danties emalio ir nesukelia ėduonies. Pagrindinis trūkumas – estetika.

Keraminiai breketai yra mažiau pastebimi nei metaliniai. Savo spalva jie mažai skiriasi nuo danties, todėl yra gera alternatyva, jei norite išvengti „metalinės šypsenos“.

Naujos kartos breketai laikomi vienais moderniausių. Esminis šios breketų sistemos skirtumas – specialios konstrukcijos užraktai, kuriais ortodontinė viela ir atskiri breketai susijungia į vientisą ortodontinį lanką. Dėl unikalios konstrukcijos sumažėja trintis, o jūsų dantys yra veikiami mažesne, tačiau labiau prisitaikančia jėga, todėl gydymas trunka trumpiau. Dar vienas svarbus privalumas yra tas, kad gydant beligatūriais breketais dažnai pavyksta išvengti dantų šalinimo.

Kokius breketus pasirinkti?

Tai, lemia jūsų norai, finansinės galimybės ir individuali situacija. Konsultacijos metu mes suteikiame informaciją apie kiekvieną breketų rūšį ir duodame vertingų patarimų, pasirinkti būtų paprasčiau.

Vidinių breketų privalumai

Vidiniai breketai gaminami įvertinus jūsų dantų ir žandikaulio būklę, pagal individualius dantų parametrus. Jie projektuojami ir gaminami pasitelkiant naujausias kompiuterines technologijas (trimatį skenavimą, modeliavimą), kas leidžia tiksliai apskaičiuoti priklijavimo vietą ant danties, krūvį, kurį turi patirti dantis ir kitus svarbius parametrus. Visa tai užtikrina maksimalų gydymo rezultatą ir komfortą. Šio gydymo aplinkiniai beveik nepastebi.

Neretai išoriniai breketai virsta papildoma karieso rizika, nes gerai išvalyti dantis tampa sunkiau. Tarpeliuose likę maisto likučiai gali sukelti ėduonį. Tačiau moksliniais tyrimais įrodyta, kad nešiojant vidinius breketus karieso rizika yra beveik penkis kartus mažesnė nei pasirinkus išorines kabes. Taip yra todėl, kad individualiai pritaikyti vidiniai breketai yra didesni, jų pagrindas uždengia beveik visą vidinį danties paviršių, todėl lengviau juos valyti ir nesikaupia apnašos. Be to, su vidiniais breketais galite pamiršti nuolatinį nerimą, kad po valgio liks matomų maisto likučių. Kol juos išvalysite, jie lieks užstrigę nematomoje, vidinėje dantų pusėje.

Ne vienas iš mūsų kolegų, patys išbandę vidinius breketus, pastebėjo, kad šie minimaliai trukdo kalbos, kramtymo ir kitoms funkcijoms bei nesukelia jokio diskomforto. Pasak jų, kartais net pamiršti, kad juos nešioji.

Dantų šalinimas

Sparčiai tobulėjant ortodontijos mokslui, daugeliu atvejų tiesinant dantis ir koreguojant sąkandį mums pavyksta sutalpinti visus dantis. Jei vis dėlto dantų šalinimas neišvengiamas, dažniausiai atsisakoma pirmųjų prieškrūminių (ketvirtų) dantų, tačiau visada atsižvelgiame į kiekvieno iš jūsų individualią dantų išsidėstymo tvarką burnoje.

Dažnai iškyla klausimas, ar neliks tarpo dėl išrauto danties. Ne, tarpo neliks. Mes tikslingai jį panaudojame taisyklingai išrikiuodami dantis.

Mikroimplantai

Mikroimplantai naudojami kaip papildoma atrama norint pajudinti nelygius dantis ir koreguoti sąkandį. Dažniausiai kaip atrama naudojami patys paciento dantys, bet jie yra per daug paslankūs, juda, o tai apsunkina ir pailgina gydymo trukmę. Ortodontiniai mikroimplantai padeda parinkti patogesnę atramos vietą. Šie maži įtaisai nejuda, todėl gydymas tampa paprastesnis, tikslesnis ir greitesnis.

Tvirtindami mikroimplantą, pirmiausiai pasitelkiame rentgeno diagnostiką ir pasirenkame tinkamą vietą. Taikydami vietinę nejautrą mikroimplanto sraigtelį įsukame į žandikaulio kaulą per 10-15 minučių. Jo galvutė lieka virš dantenų, ir prie jos tvirtiname ortodontines detales, kurios sukuria papildomą jėgą. Labai svarbu ir tai, kad ortodontinis mikroimplantas nesuauga su kaulu, todėl jį iš karto galima apkrauti papildomomis jėgomis, o baigus gydymą – lengvai pašalinti.

Naudodami mikroimplantus ortodontijoje apsaugome jus nuo daugybės nepatogumų. Įsodinę šį mažą metalinį sraigtelį į žandikaulį, galime naudoti paprastesnes ortodontines konstrukcijas ir jums nebereikia nešioti didelių ir nepatogių aparatų (pvz., išorinio tempimo įtaiso), užtenka dalinės (mažesnės) breketų konstrukcijos.

Platus mikroimplantų panaudojimas – reikšmingas pasiekimas, leidžiantis sutaupyti daug laiko, supaprastinti gydymą ir pasiekti efektyvų rezultatą. Ortodontinių mikroimplantų, naudojamų laikinai atramai sukurti, nepainiokite su nuolatiniais implantais, kurie dedami protezuojant dantis. Mikroimplantas yra daug plonesnis už nuolatinį implantą ir neperauga kaulo jūsų burnoje, nesuauga su žandikauliu, todėl jį lengva pašalinti.

Dantų tiesinimas plokštelėmis

Dantų plokšteles dažniausiai naudojame vaikų dantų tiesinimui. Jos efektyvios, kai tiesinami lengvesni atvejai, jas paprasta Išsiimti valgant. Dantų plokšteles rekomenduojame kruopščiai valyti. Jų kaina – sąlyginai nedidelė.

Dantų plokštelės, skirtos tiesinimui – tai plastmasinės plokštelės, kurios burnoje laikosi su specialiais kabliukais. Tam, kad šis aparatas palaipsniui keistų dantų padėtį, į jį dedamos spyruoklės, kabliukai, lankeliai ir sraigtai. Ortodontinių plokštelių pagalba (kaip ir breketais) koreguojame viršutinio ir apatinio žandikaulio dantų kreivumą bei gydome netaisyklingą sąkandį. Dantų plokštelės gaminamos individualiai kiekvienam iš jūsų, prieš tai nuėmus dantų atspaudus.

Plokštelę turite būtinai išsiimti prieš valantis dantis, valgant. Kiekvienąkart po valgio būtinai išskalaukite burną, kad pašalintumėte visus maisto likučius ir, prieš vėl įsidėdami plokštelę, ją gerai praskalaukite, kad dingtų susidariusios apnašos.

Dantų plokštelės kaina gana nedidelė. Ortodontine plokštele mes gydome lengvesnius atvejus. Pasirinkus šį gydymą tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikas naudotųsi plokštele taip, kaip mes nurodome. Taip pat nuimami aparatai plačiai naudojami tam, kad būtų išlaikytas gautas rezultatas ir dantys negrįžtų į buvusią padėtį po to, kai juos tiesino breketai.

Dantų tiesinimas kapomis

Prie nuimamų ortodontinių aparatų priskiriamas ir dantų tiesinimas kapomis („aligner“). Nuskenavus paciento dantis, jo dantų modelis perkeliamas į skaitmeninę erdvę. Pagal šį modelį specialia programa sudaromas itin tikslus gydymo planas, pagal jį pagaminamos kapos, kurias nešiojant vieną po kitos, dantys tiesinasi. Šio būdo privalumai – estetika, nes kapos yra permatomos ir, esant reikalui, galite jas išsiimti.

Kaina

Dantų tiesinimo kainos priklauso nuo pasirinkto tiesinimo metodo: dantų plokštelės, kapos ar breketų. Tikslią šių priemonių ir papildomų procedūrų kainą mes apskaičuojame po jūsų apsilankymo pas ortodontą.

Dantų priežiūra su breketais

 • Dantis valykite 2 kartus per dieną su dantų pasta turinčia fluoro ne mažiau kaip 1450 ppm. / 0,31 proc. F. Rinkitės dantų pastą, kurios sudėtyje yra hidroksiapatitų, bei kuri turi prailgintą veikimą iki 12val.
 • Naudokite mechaninį arba elektrinį / ultragarsinį dantų šepetėlį.
 • Breketų priežiūra neįsivaizduojama be vieno danties šepetėlio. Jį privalote naudoti kasdien, siekdami gerai nuvalyti apnašas nuo dantų, breketų bei užkirsti kelią karieso formavimuisi.
 • Tarpdančius valykite ne mažiau kaip 2 kartus per dieną su specialiu tarpdančių siūlu „Oral-B Super Floss“ arba tarpdančių šepetėliais, jeigu juos parinko higienistas arba gydytojas. Savarankiškai pasirinkti tarpdančių šepetėliai gali būti per dideli, todėl, jais valydami dantis, galite negrįžtamai traumuoti dantenas. Geresniam tarpdančių išvalymui rekomenduojame burnos  irigatorių.
 • Burną skalaukite 2 kartus per dieną burnos skalavimo skysčiu su fluoru, o dienos eigoje po maisto praskalaukite vandeniu.
 • Pradinių emalio demineraliazcijos židinių, kitaip vadinamų „baltų dėmių“ gydymui rekomenduojame naudoti kremą GC MI Paste Plus su fluoru (900 ppm). Po dantų valymo nedidelį kiekį kremo užtepkite ant dantų. Po to burnos neskalaukite, nevalgykite ir negerkite bent 30 min.  Jei esate alergiškas pieno produktams, jis netiks.
 • Papildomai dantų apsaugai nuo karieso arba esant karieso rizikai rekomenduojame profesionalias fluoro aplikacijas 2-3 kartus per metus profesionalios higienos metu.
 • Ortodontinio gydymo metu rekomenduojame kas 4-6 mėn. atvykti profesionalios burnos higienos procedūroms.

Po breketų klijavimo

Pirmąsias dienas po breketų klijavimo jūsų dantys gali būti jautresni kramtymui, kandimui (nuo lengvo maudimo iki stipresnio skausmo), todėl valgykite minkštą maistą. Galimam skausmui mažinti galite išgerti vaistų nuo skausmo. Jautrumas, skausmas, maudimas yra laikini ir dažniausiai praeina po kelių dienų.

Tiek pirmomis dienomis po breketų klijavimo, tiek ortodontinio gydymo metu, breketai arba lanko galas gali dirginti minkštuosius burnos audinius (lūpas, liežuvį, skruostų gleivinę). Diskomfortui mažinti naudokite ortodontinį vašką. Nedidelį jo gabaliuką sušildykite tarp pirštų ir juo užklijuokite breketą. Vaškas lengvai nusiima valant dantis, nėra nuodingas, todėl prariję jo gabaliuką, nepergyvenkite.

Ortodontinio gydymo metu venkite kąsti ir kramtyti kietą maistą (riešutus, pluteles, džiūvėsėlius, riestainius, gruzdintas bulvytes, picos kraštelius, kietuosius sūrius, ledukus gaiviuosiuose gėrimuose) ir lipnų maistą (karamelinius saldainius, kramtomąją gumą). Taip pat nekąskite kauliukus turinčių vaisių (persikų, nektarinų), vištos šlaunelių ir riešutų, nes breketas gali atsiklijuoti.

Atsiklijavus breketui, išsprūdus ortodontiniam lankui ar ištikus kitai problemai, skambinkite į mūsų kliniką ir registratorė, suderinusi su mūsų gydančiu gydytoju, nurodys, ar būtina skubiai atvykti breketų sistemos korekcijai, ar galite palaukti iki artimiausio breketų aktyvacijos vizito.
Turite reguliariai lankytis pas ortodontą viso gydymo metu.

МОГУТ ЛИ ВЗРОСЛЫЕ ТОЖЕ ВЫПРЯМЛЯТЬ ЗУБЫ?

Да, взрослые люди тоже могут выпрямлять зубы.

Нет pезультатов поиска

9
9