Burnos higiena

Burnos higiena

Profesionali burnos higiena – tai dantų apnašų ir akmenų šalinimas, gydomųjų preparatų aplikacijos, dantų ir plombų paviršiaus poliravimas. Taip pat klinikoje apmokome individualios burnos higienos: kaip taisyklingai prižiūrėti dantis namuose, kokias priemones naudoti, norint palaikyti burnos sveikatą.

Gydytojai pataria

Ar galima nuskausminti dantis, atliekant burnos higienos procedūrą? Higienistė Jonė pasakoja, kada tą daryti verta.

Смотреть видео
Смотреть видео

MŪSŲ SPECIALISTAI

Kodėl reikia?
Procedūros dažnumas
Procedūros eiga
Burnos higiena vaikams
Higiena nešiojant breketus
Gydymas be gręžimo ir plombavimo

Kodėl reikia?

Daugelis iš mūsų dėl skubėjimo ar kitų priežasčių burnos priežiūrai neskiriame pakankamai laiko, o ir kasdienė dantų priežiūra namuose ne visiems padeda šimtu procentų apsaugoti dantis:

  • Jei ne visas apnašas pašaliname dantų šepetėliu, jos sukietėja, suformuodamos dantų akmenis. Šie tampa puikia niša kauptis bakterijoms, kurios sukelia dantų kariesą, burnos gleivinės ir periodonto ligas.
  • Susikaupę akmenys matomi plika akimi. Į apnašą, akmenis įsigeria pigmentinės medžiagos ir dantų spalva gali patamsėti keliais tonais, taip pat gali atsirasti nemalonus kvapas.
  • Nepakankama burnos priežiūra sukuria palankią terpę infekcijų vystymuisi. Pastarųjų dešimtmečių klinikiniai tyrimai patvirtino, kad dantenų uždegimas gali sukelti diabetą ir širdies ligas.
  • Burnos higienos procedūros metu mes nuvalome apnašas ir pašaliname akmenis, sukeliančius dantenų kraujavimą, ėduonies susidarymą, dantų jautrumą, blogą kvapą ir uždegimą.

 

Procedūros dažnumas

Kiekvienam rekomenduojame atlikti profesionalią burnos higieną bent 1-2 kartus metuose. Procedūrų dažnumas priklauso nuo akmenų kaupimosi intensyvumo, jūsų skiriamo laiko ir dėmesio dantų priežiūrai, klinikinės situacijos burnoje. Jei akmenys arba pigmentinis apnašas kaupiasi greičiau (dėl rūkymo ar dažno dažančių maisto produktų vartojimo), sergate periodonto ligomis, patariame pas burnos higienistą apsilankyti dažniau – kas 3-4 mėnesius.

Dantenų uždegimo ir periodonto ligų požymiai:
  • Dantenų paraudimas.
  • Dantenų paburkimas.
  • Dantenų kraujavimas.
  • Dantenų skausmas.
  • Pakitusi dantenų spalva.

 

Procedūros eiga

Klinikoje šaliname minkštąsias ir kietąsias apnašas, naudodami modernias sistemas ir įrangą. Paprastai burnos higiena trunka nuo pusvalandžio iki valandos.

Susipažinkite su burnos higienos procedūros eiga plačiau:
  • Klinikoje mes atliekame burnos higieną ultragarsiniu skaleriu. Procedūros metu pašaliname apnašas nuo dantų paviršiaus specialiais instrumentais – kiuretėmis.*
  • Naudodami „Air-Flow“ sistemą** nuvalome pigmentines apnašas, kurios susidaro, jei rūkote ir itin dažnai geriate kavą bei arbatą.
  • Nuvalę apnašas ir pašalinę akmenis nupoliruojame dantis specialia pasta ir šepetėliais arba polyrais.
  • Jei pastebime, kad nepakankamai prižiūrite dantis, paaiškiname dantų priežiūros svarbą ir individualiai parenkame burnos priežiūros priemones karieso ir periodontinių ligų prevencijai.
  • Po profesionalios burnos higienos procedūros ne tik pagerėja bendra jūsų burnos sveikata (sumažėja kraujavimas, patinimas, atgaivinama burnos ertmė), bet tuo pačiu diagnozuojame jau esamas ar gresiančias periodonto ligas ir kariozinius dantų pažeidimus. Tokiais atvejais iš karto rekomenduosime jums specialią priežiūrą ar gydymą.

*Jei jūsų dantys itin jautrūs (burnoje yra pleištinių defektų, atsidengusios dantų šaknys), procedūrą siūlome pasirinkti su nuskausminimu.

**Miltelių abrazyvumą (šiurkštumą) parenkame pagal kiekvieno iš jūsų individualią situaciją. Laminates, vainikėlius ir prisukamas viso žandikaulio dantų konstrukcijas valome pačiais švelniausiais glicino milteliais.

 

Burnos higiena vaikams

Jei turite atžalą, rūpinkitės jo burnos higiena iki 6-7 metų, kol vaikas išmoks rašyti. Lietuvoje daugiau nei 90 proc. šešiamečių turi kariozinių dantų pažeidimų. Mažo vaiko rankų judesiai dar nėra pakankamai koordinuoti, todėl jis negali tinkamai išsivalyti dantų.

Kaip pripratinti vaikus tinkamai prižiūrėti dantis?
  • Nors iki 6-7 metų vaiko dantis turėtumėte prižiūrėti jūs, pratinkite jį naudotis dantų šepetėliu iškart – leiskite pačiam valyti dantis, tačiau pabaikite tą daryti jūs.
  • Vaiko dantų valymui naudokite ne tik dantų šepetėlį ir pastą, bet ir tarpdančiams skirtus šepetukus bei siūlą. Rekomenduojame naudoti dantų šepetėlį su suapvalinta galvute.
  • Leiskite vaikui pačiam išsirinkti šepetėlį ir dantų pastą. Gražios priemonės su mėgstamais filmukų ar pasakų veikėjais dantų valymą pavers maloniu žaidimu.
  • Pasiūlykite išvalyti dantis vienam iš jūsų vaiko mėgstamų žaislų.
  • Valykitės dantis kartu – maži vaikai yra linkę mėgdžioti savo tėvus.
  • Valydami vaiko dantis vedžiokite dantų šepetėlį ramiais, lėtais judesiais, kad vaikas suprastų, jog tai visai paprasta ir skausmo nekelianti procedūra.

Jeigu patys neturite pakankamai informacijos apie taisyklingą dantų valymo procesą, kreipkitės į mus. Paaiškinsime kaip ir kokias priemones reikia naudoti.

Atkreipkite dėmesį, kad profesionali burnos higiena ypač svarbi vaikams, kurie nešioja breketus.

 

 

Higiena nešiojant breketus

Neretai po breketų nuėmimo pasimato „baltos dėmės”. Tai pirminiai emalio demineralizacijos židiniai po kietu emalio paviršiumi, kurie ilgainiui gali išsivystyti į kariesą. Jų atsiradimo priežastys – netinkama burnos higiena, dažnas angliavandenių, rūgščių maisto produktų, gazuotų bei saldžių gėrimų vartojimas. Šių dėmių lengviau išvengsite, jei kruopščiai valysitės dantis, atliksite profesionalią burnos higieną ir pakoreguosite mitybos įpročius.

Gydymas be gręžimo ir plombavimo

Savo klinikoje siūlome pažangią pradinio tarpdančių karieso ir „baltų dėmių“ mikroinvazinį gydymą, naudojant karieso infiltracinę sistemą „Icon“ (DMG Dental, Vokietija). Jau pirmos procedūros metu sustabdysime karieso bei „baltų dėmių“ plitimą, išsaugodami sveikus danties audinius.

Pagrindiniai naujos sistemos privalumai:
  • Karieso pažeisto danties nereikia gręžti, todėl išsaugosime visus sveikus danties audinius.
  • Procedūra yra paprasta ir neskausminga, trunka 30-40 min.
  • Estetinius rezultatus pamatysite iš karto. Jau pirmojo vizito metu sustabdysime ankstyvojo (pradinio) karieso plitimą ir panaikinsime baltos emalio demineralizacijos dėmes, kurių neįmanoma pašalinti prevencinėmis priemonėmis.
Procedūros veiksmingumas, tyrimai.

Karieso infiltracinė sistema „Icon“ yra veiksminga. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad klinikinis veiksmingumo rodiklis po „Icon“ aplikacijos sudaro 89 procentus, lyginant su kontroline grupe, kuriai buvo taikyta tik prevencinė fluoro terapija.

  • Pirmajai grupei buvo taikyta karieso infiltracinė sistema ir individualios prevencinės priemonės (fluoro terapija). Po trejų metų tik vienam iš 24 asmenų reikėjo invazinio karieso gydymo – plombavimo.
  • Antrojoje grupėje, kuriai buvo taikoma tik fluoro terapija, kariesą gydyti reikėjo 11 iš 24 asmenų.

Šis tyrimas patvirtino, kad tarpdančių karieso gydymas žymiai veiksmingesnis tuomet, kai kartu su individualiomis karieso prevencinėmis priemonėmis, naudojame infiltracinę karieso gydymo terapiją.

Procedūros eiga.

„Icon“ sistema veiksminga, kai pirminis kariesas yra pažeidęs emalį (E1, E2) ir pirmąjį dentino trečdalį (D1). Gilesnius dentino pažeidimus (D2 ir D3) gydome, plombuodami dantis.

  • Pirmiausia, atlikdami procedūrą, izoliuojame dantis koferdamo sistema, o jeigu gydomi tarpdančiai – į juos įspraudžiame kaištukus.
  • Ant danties paviršiaus užtepame specialią medžiagą, kuri atveria pažeisto emalio poras. Nuplovę gydomus danties paviršius etanoliu ir nusausinę oro srove, ant danties tepame skystą didelio skvarbumo kompozitinę dervą.
  • Veikiant kapiliarinei traukai atviros emalio poros „sugeria“ skystą dervą, kurią vėliau sukietiname šviesa. Taip sutvirtiname demineralizuotą dantų emalio sluoksnį ir sustabdome karieso skverbimąsi į gilesnius danties audinius.
  • Esant gilesniems pažeidimams, procedūrą gali tekti kartoti.
  • Rezultatą matysite iš karto po procedūros. Balto emalio dėmės išnyksta arba tampa neryškios.
Kaip elgtis po profesionalios burnos higienos procedūros?

Individualios burnos higienos priemonės. Po higienos pakeiskite senas dantų priežiūros priemones į naujas (dantų šepetėlį, vieno danties šepetėlį, tarpdančių šepetėlius ir panašiai).

Valgymas. Po procedūros nevalgykite vieną valandą. Jei atlikome nuskausminimą, nevalgykite tol, kol praeis nutirpimas, kad nesusižalotumėte skruostų ir liežuvio. Tą dieną, kai atliekame dantų poliravimą dantų pasta ar oro abrazijos būdu (Air-Flow), venkite pigmento turinčio maisto (burokėlių, uogų, šviežiai spaustų sulčių, kavos, juodos arbatos, raudono vyno). Jei atlikome fluoridų aplikaciją dantų ėduonies ir dantų jautrumo profilaktikai, parą laiko venkite pieno produktų. Juose esantys kalcio jonai reaguoja su fluoro jonais ir mažina fluoridų veiksmingumą.

Rūkymas. Po procedūros nerūkykite. Tai gali pakenkti dantenų gijimui.

Individuali burnos higiena. Laikykitės visų instrukcijų, kurias paskirsime.

Skausmo malšinimas. Po profesionalios burnos higienos keletą valandų galite jausti nedidelį dantenų jautrumą. Skausmą malšinančius vaistus vartokite tik taip, kaip skyrė gydytojas. Siekiant numalšinti dantenų sudirgimą skalavimo skystį su chlorheksidinu naudokite tik 2-3 dienas, 2 kartus per dieną.

Dantų jautrumas. Keletą dienų po procedūros jūsų dantys gali šiek tiek jautriau reaguoti į karštą ir šaltą dirgiklius.

Skalavimas. Po gydomosios profesionalios higienos skalavimo skystį su chlorheksidinu naudokite ne ilgiau kaip 2 savaites 2 kartus per dieną.

Kitas vizito laikas. Atvykite jums paskirtu laiku. Profilaktiškai profesionalią burnos higieną atlikite 1-2 kartus per metus. Sunkesnės patologijos atveju – 3-5 kartus per metus.

Jei atsiranda stomatitiniai bėrimai, aftos, lūpų įtrūkimai, pasaitėlio nutrynimas, alerginės reakcijos (lūpų niežėjimas, patinimas), skambinkite į mūsų kliniką – apžiūrėsime jus artimiausiu metu.

 

КОГДА НЕОБХОДИМО ОБРАТИТЬСЯ К ГИГИЕНИСТУ ПОЛОСТИ РТА?

При возникновении признаков воспаления десен и пародонтита. Гигиена полости рта также исключительно необходима при ношении брекетов, подготовке к отбеливанию, имплантации зубов, протезированию или лечению каналов.

ПОСЛЕ ПРОЦЕДУРЫ У ГИГИЕНИСТА ПОЛОСТИ РТА ПОВЫСИЛАСЬ ЧУВСТВИТЕЛЬНОСТЬ ЗУБОВ, КРОВОТОЧАТ ДЕСНЫ. ЭТО НОРМАЛЬНО?

Да. После выполнения профессиональной гигиены полости рта вы в течение нескольких дней можете испытывать неприятные ощущения. Десны могут кровоточить, а зубы — реагировать на тепло и холод. Поэтому мы рекомендуем чистить зубы мягкой зубной щеткой, использовать пасту, снижающую чувствительность, полоскать рот теплыми растворами, успокаивающими ткани (ромашковый чай, солевые растворы). Неприятные ощущения обычно уменьшаются по прошествии двух дней после гигиенической процедуры, а полость рта полностью восстанавливается в течение двух недель. Если неприятные ощущения сохраняются в течение более длительного времени, обратитесь к нашему врачу-стоматологу.

МОГУ ЛИ Я ЕСТЬ И ПИТЬ СРАЗУ ПОСЛЕ ПРОЦЕДУРЫ ПО ГИГИЕНЕ ПОЛОСТИ РТА?

Мы не рекомендуем принимать пищу, пить красящие напитки (кофе, чай, лимонад, вино) и курить в течение трех часов после процедуры по гигиене полости рта.

ЯВЛЯЕТСЯ ЛИ ПРОЦЕДУРА ПО ГИГИЕНЕ ПОЛОСТИ РТА БОЛЕЗНЕННОЙ?

Чаще всего эта процедура не является болезненной. Если у вас более чувствительные зубы, она может быть не совсем приятной, но по вашему пожеланию гигиенист может использовать анестезию.

СКОЛЬКО ДЛИТСЯ ПРОФЕССИОНАЛЬНАЯ ПРОЦЕДУРА ПО ГИГИЕНЕ ПОЛОСТИ РТА?

Обычно она занимает от получаса до часа, но может занять до полутора часов, если полость рта находится в плохом состоянии с большим количеством налета и зубного камня.

ВЫПОЛНЯЕТСЯ ЛИ ПРОФЕССИОНАЛЬНАЯ ПРОЦЕДУРА ПО ГИГИЕНЕ ПОЛОСТИ РТА ДЛЯ ДЕТЕЙ?

Да. Процедура проводится даже для самых маленьких пациентов, чьи зубы уже прорезались.

ОЗНАЧАЕТ ЛИ НЕПРИЯТНЫЙ ЗАПАХ ИЗО РТА, ЧТО ИСПОРТИЛСЯ ЗУБ?

Необязательно. Неприятный запах изо рта появляется из-за бактерий и налета в промежутках между зубами, на языке или в зубодесневых карманах.

ВЛИЯЕТ ЛИ УПОТРЕБЛЕНИЕ КОФЕ, ЧАЯ И КУРЕНИЕ НА УВЕЛИЧЕНИЕ НАЛЕТА?

Да. Кофе, чай, красное вино, табак, курение и другие красящие вещества оказывают влияние на быстрое появление пигментированного налета.

МОГУТ ЛИ ЖИДКОСТИ ДЛЯ ПОЛОСКАНИЯ ЗУБОВ УДАЛИТЬ НАЛЕТ, ДО КОТОРОГО НЕ ДОСТАЕТ ЗУБНАЯ ЩЕТКА?

Нет. Средства для полоскания только замедляют образование налета, однако для его удаления необходимо исключительно тщательно чистить зубы и пользоваться щеточками для межзубных промежутков и нитями.

НУЖНА ЛИ МНЕ ПРОФЕССИОНАЛЬНАЯ ГИГИЕНА ПОЛОСТИ РТА, ЕСЛИ Я ЧИЩУ ЗУБЫ 3 РАЗА В ДЕНЬ?

Да. Даже при очень тщательном уходе за зубами невозможно удалить весь зубной налет и бактерии, поэтому обязательно выполняйте профессиональную гигиену полости рта хотя бы раз в год. Кроме того, частота и продолжительность чистки зубов не оказывают существенного влияния на поддержание здоровья полости рта. Самым важным фактором является то, насколько тщательно вы чистите зубы, какими средствами по уходу пользуетесь и правильно ли вы их используете.

Нет pезультатов поиска

9
9
Kainos